Múzeá v sieti

Pandémia nielen priamo ohrozuje naše zdravie, ale oberá nás aj o mnohé potešenia, ktoré sme ešte donedávna považovali za samozrejmosť. Návšteva múzea možno nepatrí medzi každodenné priority väčšiny ľudí. Je to však podobné, ako s mnohými inými samozrejmosťami: všimneme si ich, keď odrazu chýbajú.    

Bojnický zámok

Prechádzku po starobylom hrade či atmosféru muzeálnych expozícií nemožno, samozrejme, celkom nahradiť prizeraním sa cez internet a klikaním myšou. Vizuálne sprístupnenie aspoň časti zbierok cez internet nie je novinkou, ktorá by sa objavila len z dôvodu pandémie. Môže však poslúžiť ako pripomienka, že história a inštitúcie, ktoré ju uchovávajú, sú tu stále s nami, a stať sa pozvánkou na fyzickú návštevu v lepších časoch.

Virtuálne po Slovensku…

Medzi slovenskými hradmi a zámkami sprístupnenými na internete nemôže chýbať jeden z najväčších nielen u nás, ale aj v strednej Európe. Spišský hrad je zrúcanina s rozlohou 4 hektáre, ktorá je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Prehľadnosť virtuálnej prehliadky hradu umocňuje menu, ktorým možno zvoliť priamo niektorú z konkrétnych lokalít bez nutnosti hľadať ju blúdením po hlavnom obrázku. Virtuálna prehliadka Bojnického zámku síce zatiaľ neumožňuje prehliadku zbierok v interiéroch, sprístupňuje však aspoň nádvoria a exteriéry stavby, ktorú jej posledný majiteľ Ján František Pálfi v 19. storočí prebudoval podľa vzoru francúzskych hradov z údolia Loiry.

Spišský hrad

Internet neponúka len prehliadky exteriérov. Prezrieť si možno napríklad aj vnútro mauzólea grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov, ktoré je súčasťou expozície hradu Krásna Hôrka. Svoju virtuálnu prehliadku ponúka aj lovecký kaštieľ Svätý Anton neďaleko Banskej Štiavnice, ktorý patril šľachtickým rodom Koháriovcov a Coburgovcov. Vizuálne je takto sprístupnené nádvorie, ale aj časť interiérov vrátane salónov a loveckých trofejí v poľovníckej expozícii. Na stránkach Slovenského národného múzea (SNM) či jednotlivých múzeí možno nájsť odkazy aj na virtuálnu prehliadku niektorých stálych expozícií. Takú prehliadku ponúka napríklad Múzeum mincí a medailí v Kremnici: návštevníci si môžu prezrieť numizmaticko-historickú expozíciu a dozvedieť sa prostredníctvom informačných bodov aj niečo o vybraných exponátoch. Podobne svoju vlastnú virtuálnu prehliadku ponúka Múzeum hutníctva v areáli spoločnosti Železiarne Podbrezová. SNM na internete sprístupňuje sériu krátkych filmov, ktoré predstavujú rôzne expozície a výstavy. Prostredníctvom videa tak možno navštíviť napríklad historickú expozíciu SNM na Bratislavskom hrade venovanú stredoveku alebo spoznať 15 najvzácnejších zbierkových predmetov z expozície Dejiny Slovenska: Od praveku po Veľkú Moravu. K dispozícii sú aj krátke videá z výstav hračiek alebo dejín bábkového divadla.

… a po svete

Komu nestačia slovenské múzeá, ten môže pomocou počítačovej myši virtuálne blúdiť po najznámejších svetových múzeách a historických lokalitách. Svoje zbierky prezentuje napríklad parížsky Louvre, newyorské Guggenheimovo múzeum, viedenské Prírodovedné múzeum či Britské múzeum. Navštíviť však možno napríklad aj inkské Machu Picchu v Peru alebo indický Tádž Mahal. Svoje zbierky virtuálne sprístupňujú tiež Pergamonské múzeum v Berlíne, ale aj Vatikánske múzeá a rôzne svetové galérie výtvarného umenia. Stovky podobných lokalít umožňuje pod svojou virtuálnou strechou navštíviť internetový gigant Google. Technika v tomto prípade nepomáha len v čase lockdownov. Veď koľkí z nás môžu snívať o tom, že by raz uzreli všetky svetové historické pamiatky, múzeá a galérie osobne?

Dôležité adresy
Internetové adresy väčšiny slovenských múzeí aj s odkazmi na ich virtuálne prehliadky možno nájsť na stránke Slovenského národného múzea www.snm.sk.
Prehliadku Spišského hradu nájdete na adrese https://sp-hrad.3-d.sk/,
Bojnický zámok na https://www.bojnicecastle.sk/panoramy/,
Mauzóleum Andrássyovcov na http://reklamnestudio.sk/Mauzoleum_web.html,
kaštieľ vo Svätom Antone na https://www.msa.sk/virtualna-prehliadka/.
Virtuálnu prehliadku Hutníckeho múzea možno absolvovať na https://www.zelpo.sk/hmuzeum/,
kremnického Múzea mincí a medailí na https://www.muzeumkremnica.sk/sk/uvod/virtualna-prehliadka-muzea.
Videá z výstav a expozícií v rámci Slovenského národného múzea sú na https://www.snm.sk/?expozicie-2
Svetové múzeá, galérie a pamiatky možno vidieť na adrese https://artsandculture.google.com/search/streetview?hl=en.

R
Zdroj SNM/screenshoty z virtuálnych prehliadok

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2021. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.