Múzeum zaujímavých čias

Želám vám, aby ste žili v zaujímavých časoch, znie vraj stará čínska kliatba určená úhlavným nepriateľom. Veru, sú dejinné obdobia, ktoré s odstupom času vnímame ako pozoruhodné, slávne či hrdinské, len sotva by sme ich však chceli prežívať znovu.

Pamätník SNP v Banskej Bystrici, foto wikipédia/MindBlocker, CC BY-SA 3.0

Jednou z takých špecifických udalostí je Slovenské národné povstanie (SNP). Boli to nepochybne zaujímavé, hrdinské časy, lenže ak si ich chceme v súčasnosti pripomínať, je to okrem iného práve preto, aby sa už nikdy v nijakej podobe nemuseli zopakovať. Aj to je jeden z cieľov Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Pamätník ako pamiatka

Múzeum zachytáva vývoj slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 až 1945 s dôrazom na dokumentáciu protifašistického odboja a samotného Povstania. Vznikalo už čoskoro po vojne. V roku 1947 začal v Banskej Bystrici pracovať Ústav SNP, na ktorý potom nadviazalo v roku 1955 oficiálne založené Múzeum SNP. K založeniu špecializovanej inštitúcie viedla potreba dokladovať a predovšetkým zachovať dokumentáciu o aktívnej účasti Slovákov v boji proti fašizmu a o utrpení, obetiach a stratách, ktoré spôsobil ľudstvu nacizmus v rokoch druhej svetovej vojny. V roku 1969 sa múzeum presťahovalo z priestorov v meste do dobre známej architektonicky impozantnej budovy Pamätníka SNP, kde vzápätí otvorilo svoju novú stálu expozíciu. Tá už obsahovo, technicky a výtvarne dosahovala európske parametre. Pamätník bol v roku 1982 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Zbierky vznikali prevažne na základe výziev a kampaní medzi obyvateľmi, ktorí múzeu darovali tisíce negatívov fotografií, trojrozmerných zbierkových predmetov, memoárových záznamov a dokumentov týkajúcich sa vojny, protifašistického odboja a Povstania. V súčasnosti Múzeum SNP spravuje úctyhodných 223 252 múzejných a archívnych položiek. Okrem stálej expozície patria k múzeu tiež expozície v Ráztockej doline, Kališti a Tokajíku, venované represáliám nacistov a ich domácich kolaborantov proti povstalcom a civilnému obyvateľstvu v rokoch 1944 až 1945. Múzeum tiež spravuje stálu Slovenskú národnú expozíciu Tragédia slovenských židov v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.

Digitálny tank

K divácky najatraktívnejším expozíciám patrí určite skanzen ťažkej bojovej techniky používanej v SNP. Pri vstupe do areálu víta návštevníkov autentické lietadlo Li 2, ktoré sa v čase Povstania používalo na prepravu osôb a materiálu na povstalecké letisko Tri duby.
Ďalší z notoricky známych exponátov skanzenu, tank LT-38, však momentálne na svojom mieste nenájdete. Tank LT-38 bol ľahkým tankom československej konštrukcie, ktorý počas vojny používal nemecký wehrmacht a jeho spojenci. Ešte v roku 1939 bol považovaný vo svojej kategórii za jeden z najlepších na svete, neskôr sa začala jeho pozícia zhoršovať, až napokon Nemecko jeho výrobu zastavilo. Do bojov SNP sa na strane povstalcov zapojilo 13 tankov tohto typu z výzbroje slovenskej armády, najmä na úsekoch pri Strečne a Telgárte.
Exemplár LT-38 sa do múzea dostal ešte v polovici 60. rokov a po celé desaťročia bol vystavený rozmarom počasia a nie vždy disciplinovaných návštevníkov. V júli tohto roku ho preto odviezli na komplexnú rekonštrukciu. Odborníci z Digitalizačného centra Múzea SNP najprv vytvorili digitálny prierez stredom vozidla, aby určili rozsah poškodenia a možnosti opráv. A nielen to. Pokúsia sa tiež identifikovať jeho pôvodné číslo, čo umožní zistiť jeho posádky a ďalšie podrobnosti. Unikátna rekonštrukcia by sa mala skončiť na budúci rok jeho spojazdnením.

R

Otváracie hodiny

Hlavná expozícia a areál múzea bývajú otvorené v období od mája do septembra každý utorok až nedeľu od 9:00 do 18:00 h a od októbra do apríla každý utorok až nedeľu od 9:00 do 16:00 h. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup do múzea bezplatný, inak stojí základná vstupenka pre dospelých 2 €, žiaci, študenti a dôchodcovia platia 1 €.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.