Na pive maľované

Podkladová vrstva obrazov vytvorených v Dánsku v polovici 19. storočia obsahuje zvyšky obilných zŕn a pivovarských kvasníc, ktoré sú vedľajším produktom procesu varenia piva. Záznamy naznačujú, že dánski maliari niekedy vytvárali lesklú dekoratívnu farbu pridaním piva. Kvasnice a obilné zrná v základnom nátere sa však dosiaľ nikdy nenašli, uviedla konzervátorka Cecil Krarup Andersenová z Kráľovskej dánskej akadémie v Kodani.

Christoffer Wilhelm Eckersberg: The 84-Gun Danish Warship Dronning Marie in the Sound, foto wikipédia, public domain

C. K. Andersenová študovala maľby z obdobia dánskeho zlatého veku umenia. Spolu s kolegami skúmala diela Christoffera Wilhelma Eckersberga, považovaného za otca dánskeho maliarstva, a jeho žiaka Christena Schiellerupa Købkeho. Výstrižky plátna z predchádzajúcej konzervátorskej práce umožnili hĺbkovú analýzu, ktorá by inak nebola možná, pretože tento proces ničí vzorky. V siedmich obrazoch objavili proteíny Saccharomyces cerevisiae a rôzne kombinácie proteínov pšenice, jačmeňa, pohánky a raže. Všetky tieto bielkoviny sa podieľajú na kvasení piva.
Testy ukázali, že zmes zo zvyškov kvasiniek drží pohromade a poskytuje stabilný povrch maľby – čo je hlavným účelom náteru – oveľa lepšie ako náter vyrobený z piva. Odpad pivovarov tak mohol byť pokladom pre dánskych maliarov. Podľa C. K. Andersenovej je pochopenie chemického zloženia obrazov kľúčom k ich zachovaniu a pomáha tiež lepšie pochopiť remeselnú zručnosť autorov.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.