Nabíjanie za pochodu

Pravdepodobne každý používateľ mobilných elektronických zariadení zažil, že sa mu jeho elektronická hračka vybila v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Pokiaľ sa to stane v interiéri, vždy sa podarí nájsť sieťovú zásuvku na pripojenie a sfunkčnenie zariadenie.

Keď sme dlhšie bez možnosti pripojiť sa na štandardnú sieť, riešením je externá a pomerne výkonná batéria, tzv. power banka. Aj tá sa však môže vybiť. Ďaleko od ľudských sídel môže strata spojenia so svetom pri úraze či nevoľnosti skomplikovať ba niekedy až ohroziť život. Tieto problémy nenastanú v prípade, keď si na cestu pribalíme inovatívnu prenosnú solárnu nabíjačku, ktorá nedávno prišla na trh v USA. Nabíjačku tvorí sústava štyroch látkou spojených panelov s monokryštalickými solárnymi článkami, ktoré sa prispôsobia povrchu batoha. Každý panel má rozmery 15,5 cm × 7,6 cm × 2,54 cm. Na svoju činnosť táto nabíjačka potrebuje len slnečné žiarenie. Maximálny výkon bloku solárnych článkov je 3,5 W. Elektrickou energiou získanou zo slnečného žiarenia sa dobíja lítiovo-polymérová batéria s maximálnou kapacitou 10 000 mAh. Na túto batériu možno pripojiť a dobíjať ňou nielen mobilný telefón, ale aj malý reproduktor, tablet či kameru. Technológia Smart IC zabraňuje prebíjaniu či skratovaniu a zabezpečuje spoľahlivé dobíjanie elektronických zariadení. Nabíjačka má dva nabíjacie porty typu USB 2.1. Na paneloch sú tri LED svetlá, ktoré slúžia na núdzové osvetlenie v noci. Celé zariadenie váži len tretinu kilogramu, čo nepredstavuje veľký prírastok hmotnosti výstroja turistu. Inovatívna solárna nabíjačka má vodoodolnú konštrukciu, takže ju nepoškodí ani dážď, ani prípadné ponorenie do vody, a na svoju činnosť nepotrebuje skutočne nič iné než slnečné žiarenie.

RM, foto Stack Commerce

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.