Nádej sa volá MW189

Foto Pixabay

Akútne traumatické poranenia mozgu alebo intracerebrálne krvácanie sú hlavnými zdravotnými problémami, ktoré spôsobujú značnú úmrtnosť a neurologické poškodenia. Aj keď sa dosiahol významný pokrok v medicínskom manažmente pacientov s akútnymi poraneniami mozgu, existuje jasná a naliehavá potreba zásahov, ktoré zlepšia neurologické výsledky a následné zotavenie, uviedla Linda J. Van Eldiková, riaditeľka Centra pre starnutie Sandersovej-Brownovej univerzity v Kentucky.
Na vyriešenie tohto problému je vyvinutý liek s malou molekulou, ktorý je teraz známy ako MW189. Tento liek blokuje abnormálny zápal v mozgu, o ktorom je známe, že prispieva k neurologickým poruchám vyvolaným poškodením a ochorením pri mnohých akútnych a chronických mozgových poruchách.
Nová štúdia uverejnená online v odbornej a recenzovanej Clinical Pharmacology in Drug Development prináša výsledky prvých testov MW189 na ľuďoch. V článku sa uvádza, že organizmy dobrovoľníkov, zdravých mužov a žien vo veku od 18 do 50 rokov, bez problémov tolerovali MW189, pričom po jednorazovej dávke alebo po opakovanom podaní MW189 nevznikli nijaké klinicky významné vybočenia. Je to dôležitý výsledok, pretože na získanie budúceho schválenia akéhokoľvek lieku musí byť kandidát na liek najprv testovaný a musí sa preukázať ako bezpečný práve pri zdravých dobrovoľníkoch. Testy ukázali nutnosť ďalšieho vývoja MW189 na liečbu pacientov s akútnymi poškodeniami mozgu, ako sú traumatické poranenie mozgu či hemoragická mozgová príhoda, uviedla Linda J. Van Eldiková.

Zo stránky Neuroscience News spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.