Nádejné lítium

Ilustračné foto Pixabay

Vo vedeckých kruhoch sa čoraz častejšie diskutuje o význame lítiovej terapie pri liečbe Alzheimerovej choroby. Lítium sa v súčasnosti používa ako antidepresívum, no má celý rad vedľajších účinkov, preto sa po ňom siaha len výnimočne.
Dr. Claudio Cuello z Katedry farmakológie a liečebnej techniky McGillovej univerzity v Montreale a jeho kolegovia však teraz prichádzajú s nádejným výsledkom. V novej štúdii dokazujú, že keď sa lítium podáva spôsobom, ktorý uľahčuje prechod do mozgu, teda v ​​dávkach až 400-krát nižších, ako sa v súčasnosti podáva pri poruchách nálady, je schopné zastaviť príznaky pokročilej Alzheimerovej choroby, ako sú amyloidné plaky, a obnoviť stratené kognitívne schopnosti. Látka sa však musí podávať enkapsulovaná vo forme mikrodóz, aby čo najlepšie prechádzala bariérou medzi mozgom a zvyškom krvného obehu (hematoencefalická bariéra). Takýmto spôsobom sa lítium dostane do mozgu, pričom sa výrazne nezvyšuje koncentrácia lítia v krvi.
Aj keď je nepravdepodobné, že by akýkoľvek liek napravil nezvratné poškodenie mozgu v klinických štádiách Alzheimerovej choroby, je veľmi pravdepodobné, že liečba mikrodózami enkapsulovaného lítia by mala mať výrazne priaznivé účinky v skorých predklinických štádiách ochorenia, uviedol C. Cuello. Vedci sa domnievajú, že by sa s lítiom už dalo začať začiatočné klinické testovanie, a to na pacientoch so začínajúcou Alzheimerovou chorobou, ale ešte bez vážnejších príznakov, ako aj na ľuďoch, ktorí majú  genetické predispozície na Alzheimerovu chorobu.

Zo stránky mcgill.ca spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre