Najdlhší visutý most

V marci tohto roku slávnostne otvorili nový most, ktorý spája ázijský a európsky breh. Okrem výnimočnej dĺžky sa s ním spája aj zaujímavá číselná symbolika.

Foto wikipédia/Zafer, CC BY-SA 4.0

Prieliv Dardanely tvorí spolu s prielivom Bospor jedinú námornú cestu spájajúcu Stredozemné a Čierne more. Zatiaľ čo Bospor preklenuje niekoľko mostov prepájajúcich ázijskú a európsku časť Istanbulu, cez Dardanely museli doteraz cestné dopravné prostriedky používať kompy. Plavba z ázijskej na európsku stranu trvá približne hodinu, po novootvorenom moste je to už len približne šesť minút.
Prvé návrhy na stavbu mosta cez Dardanely sa objavili už v 90. rokoch minulého storočia a potom opäť v roku 2012. V roku 2014 dala turecká vláda projekt výstavby mosta na zoznam budúcich dopravných projektov. Súťaž na projekt a výstavbu vyhralo konzorcium dvoch tureckých firiem (Limak Holding a Yapı Merkezi) a dvoch juhokórejských spoločností (DL Holdings a SK Ecoplant). Stavebné práce sa začali v marci 2017 a slávnostné otvorenie sa plánovalo v septembri 2023, no neskôr ho posunuli už na marec 2022.
Visutý most, ktorého stredné pole (medzi nosnými vežami) má dĺžku 2 023 metrov, sa stal po dokončení mostom s najdlhším stredným poľom na svete. Celková dĺžka s nájazdovými viaduktmi je 4 608 metrov, šírka mosta s tromi jazdnými pruhmi pre každý smer je 45,06 m. Nosné veže majú výšku 334 metrov. Svetlá výška medzi hladinou vody a spodnou časťou mostného telesa je temer 70 metrov. Výstavba trvala len päť rokov a stála asi 2,5 miliardy eur. Za prejazd mosta osobným autom sa platí 200 tureckých lír (13,6 eura).
Nový rekordne dlhý most s originálnym názvom 1915 Çanakkale Köprüsü (v angličtine Dardanelles Bridge čiže Dardanelský most) oficiálne otvorili 18. marca tohto roku turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan a juhokórejský premiér Kim Pu-kjon.
Za určitú kuriozitu možno považovať symboliku niektorých číselných údajov vzťahujúcich sa k mostu. Číslo 1915 v názve mostu symbolizuje rok 1915, v ktorom Turci v známej námornej bitke pri polostrove Gallipoli porazili britské a francúzske námorné sily. K tomuto víťazstvu došlo 18. marca – tento dátum je zakódovaný vo výške veží (318 m). Dĺžka hlavného poľa – 2 023 metrov – odkazuje na rok 2023, v ktorom Turecká republika oslávi storočnicu svojho založenia.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.