Najväčšie bezlúčové koleso

Na mieste bývalej skládky odpadu v Soule má vyrásť futuristické bezlúčové Ferrisovo koleso, ktoré bude najväčším svojho druhu na svete.

Vizualizácia Seoul Metropolitan Government

Označenia Ferrisovo alebo ruské koleso pomenúvajú rovnakú konštrukciu zábavnej atrakcie. Ide o zvisle postavené koleso (obruč) otáčajúce sa okolo vodorovného hriadeľa. Na kolese sú v pravidelných odstupoch zavesené sedacie súpravy (pri nižších kolesách) alebo uzavreté kabínky. Nevýhodou je, že sa koleso musí pri nástupe a výstupe z neho postupne zastavovať.
Ferrisovo koleso, ktorého rôzne neskoršie varianty nájdeme v mnohých svetových veľkomestách, je pomenované podľa svojho tvorcu, 33-ročného inžiniera Georgea Washingtona Galea Ferrisa jr. Jeho návrh postaviť koleso ako hlavnú atrakciu svetovej výstavy World´s Columbian Exposition konanej v roku 1893 v Chicagu sa zapáčil organizačnému výboru. Ten považoval takéto koleso za dôstojného protivníka nedávno dokončenej Eiffelovej veže vysokej 330 metrov a sprístupnenej v marci 1889. Ferrisovo koleso vysoké 80,4 metra a nazývané aj chicagske sprístupnili 21. júna 1893 a okamžite sa stalo tým, čo teraz nazývame hitom. Počas 19 týždňov trvania výstavy sa na ňom zviezlo 1,4 milióna ľudí. V máji 1906 bolo koleso odstránené a zdemolované.
Táto atrakcia sa stala populárnou a v súčasnosti sú Ferrisove či ruské kolesá v mnohých svetových metropolách. Medzi najvyššie a najznámejšie patria napríklad London Eye, Dubai Eye, Singapore Flyer či Las Vegas High Roller. K nim sa čoskoro zaradí aj hlavné mesto Kórejskej republiky Soul. Magistrát tejto 20-miliónovej metropoly oznámil, že plánuje postaviť najväčšie bezlúčové Ferrisovo koleso na svete. Mohutná obruč s kabínkami nebude lúčmi spojená s nábojom, ale v dolnej časti bude pohyblivo uložená na pevnom základe.
O konštrukčnom riešení zatiaľ nie sú známe žiadne technické podrobnosti. Futuristické koleso nazvané Seoul Ring má stáť na mieste bývalej skládky odpadu v parku Haneul, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto aj na vzdialené pohoria. Plánované koleso v Soule má mať výšku 180 m, čo je o 45 m menej, ako má známe London Eye. Na obruči má byť zavesených 36 kabínok z nehrdzavejúcej ocele, každá pre 25 ľudí. Zážitok pohľadu z výšky na Soul si bude môcť dopriať 1 470 návštevníkov za hodinu. Koleso bude zásobované výhradne elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov a má byť postavené do roku 2025.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.