Najvýkonnejšia veterná turbína

Globálne klimatické zmeny si vyžadujú rýchle prijatie pomerne radikálnych opatrení aj v energetickom sektore. Odborníci sa zhodujú na tom, že v budúcnosti bude hrať zásadnú úlohu veterná energia.

Foto General electric

Jedným zo sektorov hospodárstva, ktorý čakajú zásadné zmeny, je energetický sektor, najmä výroba elektrickej energie. Cieľom je postupný prechod od elektrární využívajúcich fosílne, a teda vyčerpateľné zdroje (uhlie, plyn, ropa) k výrobe elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov (slnečné žiarenie, veterná energia a biomasa). Veterné energetické parky tvorené desiatkami mohutných veterných turbín vyrastajú ako huby po daždi v plytkých pobrežných vodách mnohých prímorských krajín. Výrobcovia postupne zväčšujú priemer rotorov turbín, čím sa zvyšuje ich výkon a výroba elektrickej energie sa stáva rentabilnejšou.
Novým svetovým rekordérom medzi turbínami sa nedávno stal prototyp turbíny Haliade-X s výkonom 14 MW od spoločnosti GE Renewable Energy. Turbínu uviedli do skúšobnej prevádzky začiatkom októbra tohto roku, tri roky po tom, čo spoločnosť oznámila úmysel vyvinúť gigantické veterné turbíny. V súčasnosti prebieha certifikačný proces tejto turbíny, ktorá má celkovú výšku 260 metrov. Každý z troch listov rotora má dĺžku 107 metrov, špičky točiaceho sa rotora vytvárajú symbolickú kružnicu s priemerom 220 metrov. Turbína má diaľkovo riadený diagnostický systém a ročne je schopná vyrobiť 74 GWh elektrickej energie. Počas jednej otáčky rotora vyrobí dostatok energie na dvojdenné zásobenie priemernej britskej domácnosti.
Do komerčnej prevádzky sa prvá 14 MW turbína dostane na veternej farme Dogger Bank C, ležiacej približne 130 km od pobrežia Anglicka. Na tejto farme sa má do roku 2026 postaviť v troch etapách 87 turbín s celkovým výkonom 1,2 GW, čo postačí na zásobovanie elektrinou pre približne šesť miliónov rodinných domov.
Mimochodom, konkurencia nespí – čínska spoločnosť MingYang Smart Energy nedávno oznámila vývoj novej gigantickej veternej turbíny, ktorá bude mať výkon 16 MW.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.