Najvyššia hybridná budova

V austrálskom Perthe má vyrásť najvyššia drevená veža na svete. Na stavbu sa použije drevo z približne 600 stromov, no jej nosné prvky budú zo železobetónu.

Vizualizácia Grange Development

Ťažba a spracovanie dreva sú dôležitými hospodárskymi odvetviami našej ekonomiky. Vzhľadom na vysoký stupeň zalesnenia nášho územia by sa mohlo zdať, že rozvoju výstavby rodinných domov na báze dreva u nás nič nebráni. No pri cestách po Slovensku príliš veľa drevených rodinných domov či iných drevených stavieb nevidno. Podľa odhadov tvoria v súčasnosti novovybudované domy na báze dreva len približne 2 % novostavieb. V Nemecku a nemecky hovoriacich krajinách je uvedený podiel 30 až 50 %, v Škandinávii a USA je to do 90 % a Rakúsko chce formou národného programu docieliť podiel 80 až 90 %.
Okrem rodinných domov sa z dreva stavajú aj menšie hotely, penzióny, reštaurácie či predajne, najmä v horských turistických strediskách. V ostatných rokoch sa objavili drevené stavby, ktoré majú aj výrazný tretí rozmer, teda výšku. Rada pre vysoké budovy a mestské prostredie (Council on Tall Buildings and Urban Habitat), autorita na uznávanie rôznych rekordných parametrov v oblasti stavebníctva, tvrdí, že v súčasnosti je najvyššou drevenou stavbou na svete veža Ascent v americkom meste Milwaukee. Má 25 podlaží, výšku 86 metrov a konštrukčne ide o hybridnú dreveno-betónovú stavbu.
Každý materiál má určitú maximálnu výšku, nad ktorou už neudrží svoju vlastnú hmotnosť. Tzv. výška samonosnosti závisí najmä od pevnosti materiálu v tlaku. Toto obmedzenie sa, samozrejme, týka aj stavby, ktorá by sa mala stať najvyššou drevenou stavbou na svete. Predbežne je označená C6, má vyrásť v austrálskom meste Perth a má mať výšku 191,2 m, čo je viac než dvojnásobok výšky doterajšieho rekordéra, veže Ascent. Developerská firma Grange Development tvrdí, že plánovaná veža C6 bude tvorená drevenými prvkami (42 %), nosné stĺpy a jadro budú zo železobetónu. Na výstavbu veže sa spotrebuje 7 400 m3 dreva získaného zo 600 stromov. V plánovanom vežiaku bude 237 luxusných apartmánov, ktorých obyvatelia budú mať k dispozícii 80 nových elektromobilov Tesla 3. Na streche bude trávnik aj malá farma na pestovanie rôznych plodín. Budova bude zásobovaná elektrickou energiou výhradne z obnoviteľných zdrojov. Celkové náklady na projekt komplexu C6 sa odhadujú na 350 miliónov dolárov. Zatiaľ však nie je verejne známy termín začatia výstavby ani termín dokončenia.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.