Návrat hmotnosti

Jojo efekt znamená opätovný nárast hmotnosti v priebehu krátkeho časového obdobia po tom, čo človek znížil svoju telesnú hmotnosť absolvovaním redukčnej diéty.

Daná osoba teda z dlhodobého hľadiska neschudne a niekedy dokonca, naopak, ešte priberie. Príčiny jojo efektu sú rôzne a často spolu súvisia. Môže to byť adaptívna termogenéza, extrémna diéta a vyčerpanie organizmu, sklamanie zo zlyhania, črevný mikrobióm a jeho narušenie počas zle nastavenej diéty či hormonálne poruchy.
Návrat hmotnosti na pôvodnú hodnotu po inak úspešnom schudnutí má väčšinou na svedomí tzv. adaptívna termogenéza. Ide o vzájomné pôsobenie metabolických, behaviorálnych, neuroendokrinných a autonómnych reakcií, ktorých cieľom je udržať zásoby energie (tuku) v tele na ideálnej úrovni definovanej centrálnym nervovým systémom. Zásoby energie v tele a najmä zásoby tuku sú totiž z evolučného hľadiska organizmom aktívne bránené. Veľkou mierou sa na tomto odpore proti trvalému zníženiu hmotnosti podieľa hormón leptín.
V prípade, že sme dlhodobo vo výraznom kalorickom deficite, keď nám počas celého obdobia chýbajú živiny a energia, telo si po ukončení tohto preň kritického stavu vezme potrebnú energiu a živiny späť. A aby sa organizmus pripravil na podobnú núdzovú situáciu v budúcnosti, pridá ešte nejaký ten tuk navyše. Adaptívna termogenéza je u každého iná a preto je u niektorých ľudí účinnejšia než u ostatných.
Keď niekto chudne príliš rýchlo, napríklad radikálnym znížením množstva prijatých kalórií, výrazne klesá spoločne s tukom i jeho hladina leptínu. To vedie k väčšiemu pocitu hladu a zvýšenej chuti na jedlo. Mozog toto vyhodnotí ako stav núdze pri hladovaní a bude brániť tukové zásoby znížením bazálneho metabolizmu, čím sa zníži počet spálených kalórií v pokoji, a navyše sa bude snažiť ešte nejaké zásoby pre istotu získať.
Kľúčom k zabráneniu jojo efektu u normálnych zdravých ľudí bez metabolických a hormonálnych porúch je nastavenie si nízkeho kalorického deficitu po celú dobu diéty (čiže chudnúť pozvoľna), výživná strava s optimálnym zastúpením všetkých živín, dodržiavanie pitného režimu, kvalitný a dostatočný spánok, minimum stresu a fyzická aktivita.
Stručnejšie povedané, zabránenie jojo efektu znamená úpravu doterajšej životosprávy. Akákoľvek diéta musí byť funkčná a najmä dlhodobo udržateľná. To znamená, že sa musí stať súčasťou nového životného štýlu.

R, foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.