Odolávanie tlaku

Foto Fotky&Foto/sauce7

Je ťažké zistiť, kedy presne sa imunitné bunky pokúsia napadnúť nádor. Vedci v IST Austria preto študujú proces invázie buniek na embryách ovocných mušiek. Makrofágy, hlavná forma imunitných buniek drozofily, v istom okamihu cestujú z miesta, kde sa zrodili, na miesto, kde ich potrebuje invázne tkanivo. Vedci potom sledujú, ako sa makrofágy tlačia do tkaniva. Podľa biologičky Darie Siekhausovej je spúšťačom gén Dfos, zodpovedný za tvorbu aktínových vláken, ktoré sa hromadia na vnútornej strane bunkovej membrány a dodávajú povrchu bunky pevnosť. Predpokladáme, že to funguje ako tank, ktorý deformuje okolité bunky a zároveň chráni jadro imunitnej bunky pred mechanickým tlakom pri prenikaní do tkaniva, vysvetľuje D. Siekhausová.
Hoci drozofily a ľudia nemajú na pohľad veľa spoločného, ich gény fungujú podobne. Vedci zistili, že gén Fos stavovcov, ktorý je ekvivalentom génu Dfos drozofily, aktivuje rovnaké genetické dráhy. Lekári hľadajú spôsoby, ako aktivovať imunitný systém tela, aby zaútočil na nádor. Jednou z výzev je umožniť imunitným bunkám preniknúť do nádoru. Keby sa podarilo posilniť ich ochranný obal, mohlo by im to uľahčiť prenikanie do nádorového tkaniva, dodala D. Siekhausová.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.