Osemnohé nekroboty

Vedci rozpohybovali mŕtve pavúky, aby plnili ich príkazy. Telá strehúňov premenili na chápadlá, ktoré dokážu manipulovať s predmetmi. Stačilo zabodnúť injekčnú striekačku do chrbta mŕtveho pavúka – tlačenie tekutiny do uhynutého jedinca a ťahanie z neho spôsobilo, že sa jeho nohy začali otvárať a zatvárať.

Foto Preston Innovation Laboratory/Rice University

Strojná inžinierka z Rice University v Houstone Faye Yapová vysvetľuje, že nápad sa zrodil z jednoduchej otázky: Prečo sa pavúky po smrti skrútia? Odpoveďou je, že pavúky sú ako hydraulické stroje. Dĺžku svojich nôh riadia tým, že do nich vháňajú krv. Mŕtvy pavúk už tlak krvi nemá, preto sa jeho nohy skrútia.
Yapovej tím najprv vkladal mŕtveho strehúňa do ohrievača v nádeji, že vlhké teplo prinúti pavúka rozšíriť sa a vystrieť nohy. Tento postup nefungoval. Keď však vstrekli tekutinu priamo do tela pavúka, zistili, že dokážu dostatočne ovládať jeho uchopenie, aby mohol napríklad vyťahovať drôty z dosky plošných spojov a zdvíhať ďalšie mŕtve pavúky.
Až po stovkách použití boli nekroboty postupne dehydrované a vykazovali známky opotrebenia. V budúcnosti výskumníci potiahnu pavúky tmelom, aby tento pokles zastavili. Ďalším krokom bude individuálne ovládanie nôh, hovorí F. Yapová.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre