Oslavy pod vodou

Holandská firma prišla s návrhom ponorky, na ktorej sa budú usporadúvať rôzne druhy podujatí – od osláv, svadieb a párty až po školenia, semináre a firemné stretnutia.

Usporiadať v mimoriadne stiesnených priestoroch ponorky oslavu či zábavu by asi nikomu nenapadlo. Holandská firma U-Boat Worx prišla s jednoduchou myšlienkou – navrhla ponorku určenú špeciálne na usporadúvanie osláv rôzneho druhu.
Firma založená v roku 2005 má už bohaté skúsenosti so stavbou menších ponoriek zameraných na podmorský výskum, pozorovanie života morských živočíchov a rekreačné plavby. Plánovaná párty ponorka však bude oveľa väčšia ako doteraz vyrábané podmorské či podhladinové plavidlá. Výrobca počíta s tým, že na novej ponorke sa budú usporadúvať aj iné podujatia, a to napríklad svadby, semináre, firemné stretnutia či školenia.
Ponorka má mať dĺžku 35,1 m a je určená pre maximálne 120 hostí. Šírka ponorky bude 7,7 m a jej výška bude 7 m – tieto veľkorysé rozmery zaručia, že hostia nebudú (či nemali by) trpieť klaustrofóbiou. Po obvode ponorky je 14 obrovských okien s priemerom 4,5 m, zhotovených z akrylátu. Svetlo z výkonných reflektorov umiestnených zvonku uľahčuje pozorovanie morskej fauny a flóry. Adaptívna podlaha v interiéri má plochu 150 m2. Predná i zadná časť ponorky má dve podlažia, pričom horné slúži na zväčšenie sedadlovej kapacity, v spodnej prednej časti je kabína pilota, vzadu sú kuchynka a toalety.
Hnacia sústava ponorky je čisto elektrická. Na horizontálny pohyb slúžia štyri elektromotory s výkonom po 80 kW, v zvislom smere pôsobia štyri 40 kW elektromotory asistujúce systému regulácie vztlaku. Zdrojom elektrickej energie je pod podlahou uložená batéria olovených akumulátorov s kapacitou 1 MWh. Pri plavbe na hladine môže ponorka plávať rýchlosťou 5,6 km/h, pod hladinou je maximálna rýchlosť 4,6 km/h. Ponorka má oceľový trup a môže sa ponoriť do hĺbky až 200 metrov.
Firma U-Boat Worx plánuje aj menšiu verziu párty ponorky, ktorá má byť dlhá 27,1 m s kapacitou 80 hostí.

RM, ilustračné foto Unsplash/Fidel Fernando

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre