Pevnosti lovcov a zberačov

Ľudia, ktorí žili v strednej Sibíri pri rieke Amňa, postavili pred tisíckami rokov prvé známe pevnosti na svete. Pevnosti s miestom pre desiatky ľudí a obydliami zapustenými do hĺbky takmer dvoch metrov na udržanie tepla chránili niekoľkometrové hlinené múry a drevené palisády. Niektoré stáli už pred 8 000 rokmi, teda 2 000 rokov pred vybudovanými hradbami Uruku a Babylonu na Blízkom východe a oveľa skôr, ako sa do všetkých častí Európy a Ázie dostalo poľnohospodárstvo, uvádzajú vedci v časopise Antiquity.

Vedci pri štruktúrach pevnosti, foto Piezonka, H. et al., Antiquity, 2023

Skutočnosť, že ich stavali lovci a zberači, spochybňuje tradičný názor, že trvalé sídla a múry na ich ochranu mohli vzniknúť až po nástupe poľnohospodárstva, pretože na udržanie veľkých populácií a architektúry boli potrebné predvídateľná úroda a skladovateľné prebytky. Keby ste niečo také našli na Blízkom východe ako súčasť poľnohospodárskej spoločnosti, nebolo by to prekvapenie, hovorí archeologička Henny Piezonková zo Slobodnej univerzity v Berlíne.
Vysvetlením môžu byť bohaté zdroje, ktoré poskytuje sibírska tajga. Výlovy rýb prinášali vysokokalorické a trvanlivé sušené ryby, rybí olej a rybiu múčku. Migrácie sobov, losov a vodného vtáctva predstavovali predvídateľné príležitosti získať mäso na údenie a uskladnenie. Nemuseli pestovať ani získavať zdroje. Okolité prostredie ich poskytuje sezónne. Je to ako zber úrody v prírode, konštatuje H. Piezonková.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.