Písomne proti všiam

Na boku takmer 4 000 rokov starého hrebeňa zo slonoviny je vyryté jednoduché želanie: Dostaň vši z mojich vlasov. Zápis v jazyku starovekých Kanaáncov predstavuje najstarší známy prípad úplnej vety napísanej fonetickou abecedou, tvrdí archeológ Yosef Garfinkel z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.

Nápis vyrytý na slonovinovom hrebeni na vši, foto The Hebrew University of Jerusalem, Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority

Písací systém Kanaáncov, ktorí žili v oblasti východného Stredomoria nazývanej Levanta približne do obdobia pred 2 000 rokmi, slúžil ako základ mnohých moderných abecied. O Kanaáncoch, ktorí vo veľkom obchodovali v celom Stredomorí, sa však zachovalo len málo ich vlastných písomných záznamov. Hrebeň objavili v roku 2016 v ruinách mesta Lachiš v súčasnom Izraeli. Neskôr si všimli slabé symboly vyryté na jeho boku. Pri bližšom pohľade sa ukázalo, že symboly hláskovali vetu: Nech tento hrebienok vykorení vši z vlasov a brady.
Objav ponúka pohľad do života obyvateľov Lachiša. Podľa Y. Garfinkela skutočnosť, že sa veta týka brady, naznačuje, že patrila elitnému mužovi, keďže slonová kosť bola drahým tovarom, ktorý sa musel dovážať z Egypta.
Výzva proti všiam je taká ľudská, uvádza Y. Garfinkel a dodáva, že iné spisy z tohto obdobia sa zvyčajne sústreďujú na kráľovské úspechy alebo náboženstvo. Zdá sa tiež, že hrebeň dokázal aspoň trochu splniť svoj účel. Medzi jeho zubami výskumníci naozaj našli pozostatky vší.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.