Plastové zlato

Foto Pixabay

Milovníci zlatých hodiniek a ťažkých šperkov budú nadšení, pretože ich ozdoby už nebudú až také ťažké. Leonie van’t Hag s kolegami na čele s profesorkou Raffaelozu Mezzengovou zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu (ETH) v Zürichu sa totiž rozhodli vytvoriť novú formu zlata, ktorá váži asi 5- až 10-krát menej ako tradičné 18-karátové zlato, no materiál si aj naďalej udrží lesk zodpovedajúci 18 karátom.
Karáty vyjadrujú podiel hmotnosti zlata vo výslednej zliatine. Rýdze zlato má 24 karátov, čiže 18 karátov znamená, že zmes má 3/4 hmotnostného podielu zlata, štvrtinu v konvenčnej zmesi tvorí meď s hustotou asi 15 g/cm³. V prípade 18-karátového zlata z ETH to už však neplatí – jeho hustota je iba 1,7 g/cm³. Vedci totiž namiesto medi použili proteínové vlákna a polymérny latex na vytvorenie matrice, do ktorej vložili tenké disky nanokryštálov zlata. Navyše – vo výslednom materiáli sú ešte miniatúrne a zrakom neviditeľné vrecká vyplnené vzduchom. A ako bonus – materiál možno rôznymi spôsobmi upravovať, napríklad voľbou plastu. S polypropylénom namiesto latexu bude mať zmes odlišnú tvrdosť. Zmes zlata a polyméru možno tiež taviť už pri nízkej teplote, pretože stačí skvapalniť zvolený polymér. A keďže tvar zlatých nanočastíc môže zmeniť farbu materiálu (nanočastice vytvárajú typické zlaté trblietky, zatiaľ čo sférické nanočastice zlata dodávajú materiálu fialový odtieň), je sa v klenotníctve na čo tešiť.

Zo stránky Science Daily spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre