Podcast Veda na dosah

V súčasnosti máme vedu na dosah ruky. Denne využívame jej výsledky v rôznych podobách. Či ide o techniku, medicínu alebo potravinárske technológie, z každej strany sa nám ponúka množstvo vedeckých riešení. Aj na Slovensku máme výnimočné vedkyne a vedcov, ktorí stoja za novými objavmi a vynálezmi.
Vedecko-popularizačný podcast Veda na dosah, ktorý vznikol v roku 2020 v Centre vedecko-technických informácií SR, má za cieľ predstaviť verejnosti mnohé osobnosti vedy a ich výskum prezentovať zrozumiteľným jazykom. Podcast vychádza raz za mesiac a prináša novú tému a osobnosť, s ktorou sa rozprávame o rôznych zaujímavostiach.
Je fascinujúce, v koľkých oblastiach má slovenská veda zastúpenie. Poslucháči sa môžu dozvedieť viac napríklad o stave včelstiev a voľne žijúcich opeľovačov, tvorbe videohier a vzdelávaní v programovaní, potenciáli netradičných potravín alebo premene nevyužitých železničných tratí na cyklotrasy. Slovenskí vedci majú čo povedať nielen z pohľadu svetovej vedy, ale aj našej spoločnosti, ktorú môžu obohatiť a motivovať k štúdiu a záujmu o vedomosti a inovácie.
Podcast Veda na dosah je možné počúvať v siedmich streamovacích aplikáciách vrátane Spotify či Apple Podcasts a taktiež ho nájdete na YouTube kanáli CVTI SR a stránke www.vedanadosah.sk.

Alžbeta Králiková
CVTI SR

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.