Pohreby hominidov

Foto Wits University

Čiastočná lebka dieťaťa nájdená v juhoafrickej jaskyni naznačuje, že dávny hominid známy ako Homo naledi ukladal svojich mŕtvych v jaskyniach. Tím paleoantropológa Leeho Bergera z University of Witwatersrand v Johannesburgu zložil 28 fragmentov a šesť zubov z detskej lebky objavenej v úzkom otvore asi 12 metrov od podzemnej komory, kde prvýkrát našli fosílie H. naledi. Znaky lebky ju kvalifikujú ako H. naledi, druh s mozgom veľkosti pomaranča a kostrovými charakteristikami súčasných ľudí spred približne dvoch miliónov rokov. Hromadia sa indície o úmyselnom, rituálnom zbavovaní sa tiel v jaskyniach H. naledi, tvrdí L. Berger. Hoci je toto tvrdenie kontroverzné, neexistujú dôkazy, že by lebku dieťaťa do malého priestoru spláchlo alebo ju tam vtiahli predátori či zdochlinári.
Výskumníci dali nálezu prezývku Leti, čo je skratka slova v miestnom juhoafrickom jazyku, ktoré znamená stratený. Leti zrejme pochádza z rovnakého obdobia ako ostatné fosílie H. naledi, teda spred 236- až 335-tisíc rokov. Bergerov tím predpokladá, že Leti zomrel vo veku približne 4 až 6 rokov, je to však len hrubý odhad, keďže vedci zatiaľ nevedia povedať, ako rýchlo H. naledi rástli.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre