Potrebný, hoci nepríjemný

Leto je za nami a prichádza síce farebná, ale na respiračné ochorenia riziková jeseň. Pribúdajúce sychravé dni prinášajú nádchu a kašeľ.

Kašeľ je prudký a spravidla hlasný výdychový manéver. Vykašliavanie je obranný reflex, ktorý má udržať priechodnosť a funkcie dýchacích ciest, preto je občasný kašeľ normálny, dokonca potrebný. Ide o nociceptívny reflex, teda o fyziologickú odpoveď na podráždenie nervových zakončení (receptorov) umiestnených v reflexogénnych zónach, z ktorých najcitlivejšie sú v hrtane (oblasti hlasiviek, hlasových väzov a subglottis), v priedušnici a v prieduškách. Receptory sú uložené tesne pod epitelom dýchacích ciest a reagujú na mechanické podnety (sekrét, cudzie teleso), termické (chladný či horúci vzduch), chemické (pary, plyny) a zápalové (edém, prekrvenie). Predovšetkým kašeľ sám osebe nie je choroba a môže mať veľké množstvo príčin. Niekedy je to neškodná reakcia na prašné prostredie, častejšie však ide o príznak rôznych ochorení v dýchacích cestách. Zoznam je veľmi široký a v niektorých prípadoch môže kašeľ signalizovať aj veľmi závažné ochorenia. Najčastejšie príčiny sú však predovšetkým bronchiálna astma, pažerákový reflux, no najmä rôzne vírusové infekcie horných dýchacích ciest, ako sú chrípka, prechladnutie či zápal hrtanu (laryngitída). Kašeľ vzniká podráždením riasinkových buniek, ktoré tvoria výstelku dýchacích ciest. Výstelka obsahuje sekrečné bunky, ktoré za normálnych okolností produkujú malé množstvo hlienu. Ten pohlcuje vdýchnuté cudzorodé čiastočky, ako sú prach, baktérie, mikróby. Riasinková výstelka posúva hlien hlbšie do dýchacích ciest. Napadnutie sliznice dýchacích ciest vírusmi alebo baktériami veľmi často spôsobuje zvýšenú produkciu hlienu, ktorý sa môže lepiť na steny dýchacích ciest, čím spôsobí ich zníženú priechodnosť. A práve kašľom sa zabezpečuje priechodnosť dýchacích ciest. Kašeľ sa začína hlbokým vdychom, potom pri uzavretej štrbine medzi hlasivkami (glottis) sa aktiváciou výdychových svalov zvyšuje tlak v hrudníku. Vysoký tlak v pľúcnych komôrkach po otvorení glottis vedie k vysokej prúdovej rýchlosti vzduchu vydýchnutého pri kašli a tým k strhnutiu a vykašliavaniu obsahu dýchacích ciest. Kašeľ je sprevádzaný prudkým kolísaním vnútrohrudného tlaku, čo sa prenáša do obehového systému. Reflex kašľa sa vývojovo dotvára v prvých šiestich týždňoch života a potom nás ako reakcia organizmu na podráždenie hrdla a dýchacích ciest sprevádza až do jeho konca…

R, foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.