Pôvod líšky falklandskej

Líška falklandská, foto wikipédia, public domain

Záhadný, v súčasnosti už vyhynutý cicavec z Falklandských ostrovov mal na súostroví ľudských návštevníkov. Tieto zvieratá podobné líškam mohli na ostrovy priviesť pôvodní obyvatelia. Stopy po požiaroch a love ukazujú, že domorodci prišli na Falklandské ostrovy niekoľko storočí pred Európanmi. Mohli to byť ľudia z kmeňa Yaghan – námorníci, ktorí chovali zvieratá ako spoločníkov.
Podľa Kita Hamleyho, paleoekológa a archeológa z University of Maine v Orono, náhle nárasty množstva dreveného uhlia v sedimentoch svedčia o príchode ľudí na falklandský ostrov New Island pred 620 až 1 070 rokmi. Hromady kostí uškatcov a tučniakov zasa naznačujú lov ľuďmi pred 600 až 745 rokmi. Prv, ako ju Európania v roku 1875 vyhubili, líška falklandská (Dusicyon australis) konzumovala aj uškatce a tučniaky, čo vedci vedia podľa hodnôt dusíka v dvoch kostiach a jednom zube líšky. Vedci zub nanovo datovali a zistili, že pochádza spred 3 860 rokov. Vzniká tak medzera medzi príchodom líšky a obdobím, keď môžeme s istotou povedať, že tam boli ľudia, hovorí K. Hamley. Prítomnosť ľudí až pred 1 070 rokmi vyvoláva otázku, či tam líška pricestovala s predchádzajúcimi ľudskými návštevníkmi.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre