Pozoruhodný chobot

Sloní chobot je jednou z najpozoruhodnejších častí tela v živočíšnej ríši. Je mimoriadne silný, obsahuje oveľa viac svalov ako celé ľudské telo, a napriek tomu je citlivý a schopný jemne vyladených pohybov. Spôsob, akým slony používajú špičku svojho chobota, pripomína ľudskú ruku a skutočne aj majú na jeho konci akési prsty.

Slon africký, foto Pixabay

Lena Kaufmannová a jej kolegovia z Humboldtovej univerzity v Berlíne a Leibnizovho inštitútu skúmali tzv. slonie tvárové jadro – mozgovú štruktúru zodpovednú za ovládanie tvárových svalov slonov od uší až po špičku chobota.
Slonie tvárové motorické jadro je jedinečné. Má viac tvárových motorických neurónov ako ostatné suchozemské cicavce, hovorí L. Kaufmannová. Vedci napočítali v tvárovom jadre slonov ázijských (Elephas maximus) približne 54 000 neurónov, zatiaľ čo slon africký (Loxodonta africana) ich má dokonca 63 000.
Väčší počet neurónov afrických slonov vedci pripisujú ich väčším ušiam a odlišnému zakončeniu chobota. Africké savanové slony majú na konci chobota dva tzv. prsty, ktorými uchopujú predmety. Tento druh kliešťového úchopu si vyžaduje veľkú obratnosť s koncom chobota, vysvetľuje Thomas Hildebrandt. Ázijské slony majú len jeden prst a majú tendenciu predmety chobotom obopínať – preto je v ich mozgu zakončenie chobota menej zastúpené.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.