Praveká výroba lán

Foto H. Jensen, University of Tübingen/N. J. Conard et al., Science Advances, 2024, DOI: 10.1126/sciadv.adh5217

Nástroj z mamutej slonoviny je dôkazom, že tímová práca umožnila ľuďom z kamennej doby vyrábať hrubé a pevné laná. Vedci pri vykopávkach v jaskyni Hohle Fels v Nemecku zostavili z 15 kusov takmer kompletný nástroj na výrobu lana. Výrobok dlhý asi 20 centimetrov mal štyri kruhové otvory s vyrezávanými špirálovými drážkami. Fragmenty ležali medzi ďalšími artefaktmi z eurázijskej aurignackej kultúry spred 35- až 40-tisíc rokov.
Mikroskopické opotrebovanie a zvyšky rastlín naznačovali, že cez otvory boli pretiahnuté rastlinné vlákna vedené pravotočivými drážkami, čo naznačuje výrobu lana. Dôkazy o výrobe povrazov pochádzajú spred 52- až 41-tisíc rokov od európskych neandertálcov.
Archeológovia Nicholas Conard z Univerzity v Tübingene v Nemecku a Veerle Rots z Univerzity v Liège v Belgicku robili pokusy s výrobou lán pomocou replík nálezov. Tento proces zahŕňal vedenie zvieracích šliach a piatich druhov rastlinných vláken cez otvory nástrojov. Cez otvory sa viedli tenké, ručne stočené laná, ktoré držala jedna osoba. Ďalšia osoba držala nástroj, zatiaľ čo niekto ťahal a krútil vlákna vychádzajúce z otvorov do jedného kusu lana. Podľa vedcov tak mohli štyria alebo piati ľudia vytvoriť päť metrov silného a pružného lana za 10 minút.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.