Predvádzacia vináreň

Víno bolo pre Rimanov dôležité. Samotný panovník otváral každý rok vinobranie tým, že symbolicky odrezal strapec hrozna, obetoval baránka bohu Jupiterovi a pracoval vo vinici a pri výrobe vína. Tento rituál popísal aj cisár Marcus Aurelius.

Foto E. Dodd

Podľa vedcov bolo zariadenie neďaleko Ríma postavené práve na túto príležitosť. Archeológovia vykopali 7,5 km južne od Ríma objekt z obdobia okolo roku 240, ktorý bol kombináciou vinárne a divadla. Vrchol rímskej šľachty si tu zašpinil ruky a zahral sa jeden deň na farmára a vinára. Bol to elitný prejav spojenia so svetom roľníkov a robotníkov. Objekt bol vyzdobený na ohromujúcej úrovni. Dostali ho do bizarného stupňa prepychu, aký v starovekých výrobných zariadeniach nikdy nevidíme, tvrdí archeológ Emlyn Dodd z British School v Ríme.
Priestor s rozlohou 1 000 m2 bol vybavený mramorom a zdobenou podlahou. Na podlahe obloženej červeným mramorom sa rozmliaždilo hrozno, dužina sa vylisovala a šťava tiekla mramorom vyloženými kanálmi cez tri vodopády do kadí inštalovaných pod ďalšou mramorovou podlahou. Podľa E. Dodda je všetok ten mramor nepraktická voľba; väčšina rímskych vinární mala podlahy z betónu alebo omietky. Honosné zariadenie bolo navrhnuté na predvádzanie, nie na výkon.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.