Programovanie rukopisom

Výskumníci z Cornellovej univerzity vytvorili rozhranie, ktoré umožňuje používateľom písať rukou a kresliť priamo do počítačového kódu. Rozhranie založené na pere nazvanom Notate umožňuje používateľom počítačových digitálnych zápisníkov otvárať kresliace plátna a ručne zaznamenať diagramy v rámci riadkov tradičného digitalizovaného počítačového kódu.

Ilustračné foto Pixabay

Rozhranie vybavené modelom hlbokého učenia prepája ručne písaný a textový kontext programovania: notácia v ručne písanom diagrame môže odkazovať na textový kód a naopak. Notate rozpoznáva ručne písané programovacie symboly, napríklad n, a následne ich prepojí s ich strojovými ekvivalentmi. Podľa Iana Arawja, doktoranda v oblasti informačnej vedy, by bol takýto systém vyhovujúci pre dátovú vedu, konkrétne pri náčrtoch grafov a diagramov, ktoré potom spolupracujú s textovým kódom. Naša práca ukazuje, že súčasná infraštruktúra programovania nás v skutočnosti brzdí. Ľudia sú na tento typ funkcií pripravení, ale vývojári rozhraní na písanie kódu to musia vziať na vedomie a podporovať obrázky a grafické rozhrania vnútri kódu, uviedol I. Arawjo.
Notate podľa neho predstavuje novú cestu kódovania pomocou pera poháňaného umelou inteligenciou v čase, keď sa čoraz viac používajú kresliace tablety.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.