Rekordná explózia

Foto NASA

Vedci študujúci vzdialené kopy galaxií objavili najväčšiu explóziu vo vesmíre od veľkého tresku. Stalo sa to v zhluku galaxií Ophiuchus, vzdialených asi 390 miliónov svetelných rokov od Zeme. Podľa astrofyzikov zdrojom výbuchu môže byť supermasívna čierna diera. Pri výbuchu sa uvoľnilo asi päťkrát viac energie ako pri doteraz najväčšej explózii čiernej diery zaznamenanej ľuďmi vo vesmíre v roku 2003. Vtedy išlo o zhluk galaxií MS 0735 74.
Už sme videli výbuchy v centrách galaxií skôr, ale tento nový je skutočne masívny. A nevieme, prečo je taký veľký, poznamenala na margo najnovšieho objavu austrálska astrofyzička Melanie Johnstonová Hollittová. Udalosť tak v systéme Ophiuchus utvorila akúsi veľkú dutinu v okolitom horúcom plyne. Dutina je vyplnená rádiovými emisiami elektrónov, ktoré sa zrýchľujú – pravdepodobne z dôvodu aktivity čiernej diery – takmer na rýchlosť svetla, čo dokazuje, že došlo k erupcii bezprecedentnej veľkosti. Podľa austrálskej astrofyzičky sa to však stalo veľmi pomaly, akoby šlo o výbuch v spomalenom filme, ktorý trval stovky miliónov rokov.
Objav sa podarilo urobiť vďaka kombinácii údajov získaných zo štyroch zariadení sledujúcich vesmír. Ide o röntgenové teleskopy na obežnej dráhe – Chandra, ktorý patrí NASA, a XMM-Newton Európskej vesmírnej agentúry, a pozemné zariadenia MWA v Austrálii a systém teleskopov Giant Metrewave Telescope v Indii.

Zo stránky Phys.org spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.