S prasacím srdcom

Foto Joe Carrotta pre NYU Langone Health

Srdcia ošípaných bili tri dni v hrudi dvoch pacientov s mozgovou smrťou, ktorí boli udržiavaní na umelej respirácii. V polovici júna tohto roku tím z NYU Langone Health v New Yorku pod vedením chirurga Nadera Moazamiho transplantoval srdce z prasaťa pacientovi s dlhodobými srdcovými problémami. Druhý pacient dostal prasacie srdce 6. júla. Tím sledoval oboch pacientov 72 hodín, kým ich odpojil od prístrojov. Počas týchto troch dní srdcia pumpovali krv zosnulých pacientov. Minulý rok iný tím v NYU Langone Health transplantoval prasaciu obličku žene s mozgovou smrťou.

Foto Joe Carrotta pre NYU Langone Health

Prvá transplantácia srdca z prasaťa na človeka u živého pacienta sa uskutočnila v januári: David Bennet prežil dva mesiace s prasacím srdcom, než zomrel na jeho zlyhanie. Všetky prasacie orgány boli geneticky modifikované, aby sa zabránilo ich okamžitému odmietnutiu organizmom.
Zatiaľ nie je jasné, prečo Bennetovo nové srdce nakoniec zlyhalo. Transplantácia orgánov ľuďom s mŕtvym mozgom však umožňuje vedcom vykonať hĺbkové analýzy, ktoré nie sú možné u živých pacientov. Výskumníci môžu hneď po zákroku odobrať vzorky tkaniva a urobiť fotografie orgánu, zatiaľ čo v prípade živých ľudí sa sústreďujú na udržanie ich života a pohodlia.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.