Samoopravný betón

Staroveká Rímska ríša je v Európe doteraz prítomná. Kúpele, akvadukty a múry postavené pred viac ako 2 000 rokmi ešte vždy stoja vďaka špeciálnemu typu betónu, ktorý sa ukázal byť oveľa odolnejší ako jeho moderný náprotivok. Rimania neboli prví, ktorí vynašli betón, ale boli prví, ktorí ho začali používať vo veľkom. Vedci tvrdia, že oxid vápenatý (pálené vápno), ktorý používali pri jeho výrobe, mohol dať materiálu samoregeneračné vlastnosti.

Vnútri rímskeho panteónu, ilustračné foto Unsplash/Evan Qu

Chemik Admir Masic z Massachusettského technologického inštitútu a jeho kolegovia skúmali vzorky betónu z mestského múru v Privernume, 2 000 rokov starej lokality neďaleko Ríma. Zamerali sa na vápenaté usadeniny v betóne, známe ako vápenaté hrudky. Iní vedci sa domnievali, že tie sú dôsledkom zlého miešania betónu Rimanmi. A. Masic a jeho tím však testovali, či neboli spôsobené tým, že Rimania použili do zmesi pálené vápno. Prášok z páleného vápenca by počas miešania reagoval s vodou a vyvolal by chemickú reakciu, pri ktorej by vzniklo množstvo tepla. To by zabránilo úplnému rozpusteniu vápna, čo by viedlo k vzniku hrudiek.
Keď tím vytvoril v betóne malé trhliny – ako by sa to stalo pri starnutí materiálu – a potom pridal vodu (ako by sa to stalo s dažďovou vodou v reálnom svete), hrudky vápna sa rozpustili a rekryštalizovali, čím vyplnili trhliny a udržali betón pevný. Má to neuveriteľný vplyv, uviedol A. Masic. Moderný betón nezaceľuje trhliny väčšie ako 0,2 alebo 0,3 milimetra. V porovnaní s tým betón Rimanov zacelil trhliny s priemerom až 0,6 milimetra.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.