Sídlisko z tlačiarne

V Mexiku sa buduje pre najchudobnejšie rodiny prvá 3D tlačená štvrť na svete.

Obrovská 3D tlačiareň nedávno postavila dva domy v chudobnej vidieckej časti Mexika. Ide o seizmickú zónu v mexickom štáte Tabasco, navyše trpiacu záplavami, preto bola odolnosť proti zemetraseniu kľúčovým faktorom pri navrhovaní. Domy nie sú iba prototypy, vývojári dúfajú, že do konca roku 2020 postavia 50 nových domov ako náhradu za staré, ktoré si obyvatelia postavili z dreva, kovu a iných materiálov, ktoré si mohli dovoliť. Tieto rodiny sú najzraniteľnejšie a majú najnižší príjem, žijú v priemere asi z troch dolárov na deň, povedal Brett Hagler, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti New Story, neziskovej organizácie, ktorá buduje novú štvrť. Spoločnosť od svojho založenia v roku 2014 postavila v Južnej Amerike a Mexiku viac ako 2 700 domov, no toto je prvý projekt, ktorý sa realizuje pomocou 3D tlače.
Pri navrhovaní bolo dôležité udržať domy suché počas silných dažďov. Obrovská tlačiareň Vulcan II tlačí betónovú zmes, ktorá postupne tvrdne a vytvára steny. Súčasná stavba dvoch domov trvá 24 hodín až niekoľko dní, čo je asi dvakrát rýchlejšie ako pri bežnej výstavbe domu. Betónová zmes z tlačiarne je robustnejšia ako tradičný betón. Domy s rozlohou asi 150 m2 majú dve spálne, jednu kúpeľňu, obývaciu izbu a kuchyňu. Pre domy zatiaľ nie je určená nijaká cena, no New Story chce, aby rodiny za ne zaplatili 20 až 30 % ich príjmu. Sleduje sa tým cieľ, aby ľudia v tejto komunite mali zmysel pre vlastníctvo.
RM, foto NS

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2019. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre