Škodca na obzore

Globálne otepľovanie a prenos rastlín medzi krajinami či dokonca kontinentmi spôsobujú prenikanie nových druhov hmyzu na naše územie. Jedným z nich je aj nenápadný drobný motýľ modráčik muškátový.

V poslednom čase sme svedkami prenikania viacerých druhov hmyzu zo vzdialených krajín (Amerika, Ázia, Afrika) do Európy, nevynímajúc strednú Európu, ba dokonca ani naše územie. Sú to druhy z rôznych skupín hmyzu: chrobáky, bzdochy, dvojkrídlovce a motýle. Príčiny súvisia nielen s globálnym otepľovaním, ale často aj prenosom hostiteľských rastlín, ktoré slúžia ako potrava hmyzu.

Nenápadný motýlik

Poškodený list muškátu s početnými otvormi po vyžratí húsenicou

Modráčik muškátový (Cacyreus marshalli) je prirodzene rozšírený na juhu afrického kontinentu, najmä na území prináležiacom krajinám oproti Madagaskaru: Mozambik, Zambia a Zimbabwe. Patrí do čeľade modráčikovitých (Lycaenidae) a do Európy sa dostal z Afriky v druhej polovici 20. storočia. V pôvodnej domovine žije jeho húsenica na rastlinách z čeľade pakostovité (Geraniaceae), a to okrem muškátov (Pelargonium) aj na iných druhoch z rodu Geranium. Modráčik muškátový patrí medzi malé druhy modráčikovitých s rozpätím krídel len 15 až 27 mm. Samičky sú o niečo väčšie ako samčeky. Je jedným z mála druhov modráčikov, pri ktorých sú obe pohlavia rovnako sfarbené. Samček aj samička majú vrchnú stranu krídel hnedú s nápadnou tmavou škvrnkou pri ostrohe. Spodná strana krídel je oveľa pestrejšia. Prevláda šedohnedá kresba v tmavými pruhmi. Aj na spodnej strane krídel pri ostrohe majú nápadnejšiu tmavú škvrnku, na ktorej sa pri čerstvo vyliahnutých jedincoch nachádza niekoľko výrazných, aj keď len drobných, zelenomodro trblietavých šupiniek. V teplých oblastiach južnej Afriky a aj na Kanárskych ostrovoch lietajú motýle nezriedka po celý rok, ale v Afrike zvyčajne od augusta do mája. Vo vyšších nadmorských výškach Afriky sú aktívne len v decembri a januári. Vývoj v oblasti Stredozemného mora prebieha od februára do novembra vo viacerých generáciách. Napríklad na Malorke existuje v priebehu roka 5 až 6 generácií tohto druhu.

Modráčik na liste muškátu
Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 3/2017.

Časopis Quark si môžete objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Text a foto Miroslav Kulfan