Slnko vo svetri

Vedci z kanadskej Univerzity vo Waterloo vynašli látku, ktorá dokáže zvýšiť teplotu o viac ako 30 °C už po desiatich minútach na slnku. Materiál obsahuje nanočastice, ktoré absorbujú slnečné svetlo a premieňajú ho na teplo. Farbivá reagujúce na teplo zároveň menia farbu, čo používateľom umožňuje vizuálne sledovať priebeh teploty.

Dva obrázky plyšových medvedíkov v pletenom svetri
Foto University of Waterloo

Vedci navrhujúci nositeľné ohrievače na udržanie telesnej teploty v chlade sa zvyčajne spoliehajú na drahé komponenty, ako sú kovové nanomateriály alebo ťažkopádne vykurovacie prvky napájané z batérie. Chemický inžinier Yuning Li a jeho tím však použili fototermálne polyméry, materiály podobné plastom, ktoré premieňajú svetlo na teplo. Nanočastice polyanilínu a polydopamínu vložili do matrice termoplastických polyuretánových vláken, aké sa používajú v nepremokavom a športovom oblečení. Pridali termochromické farbivá, aby vlákna menili farbu so zvyšujúcou sa teplotou. Nanočastice zasiahnuté slnečným svetlom absorbujú energiu a uvoľňujú ju ako teplo procesom zvaným fototermálna premena. Tkanina má mäkkú a elastickú textúru, ktorá umožňuje materiálu natiahnuť sa až päťkrát v porovnaní s pôvodnou veľkosťou a uchová si svoje vlastnosti aj po 25 praniach.

Zo stránky Live Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2025. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.