Inteligentné laboratóriá v 50 knižniciach po celom Slovensku sme už predstavili v januárovom i aprílovom čísle Quarku. Priniesli sme prehľad noviniek a míľnikov v zriaďovaní týchto priestorov, kde sa stretáva kreativita s digitálnymi technológiami.
V článku sme sa venovali aj prvým aktivitám a otvoreniam SmartLabov v jednotlivých knižniciach, ktoré už začali ponúkať zaujímavé podujatia pre verejnosť. Tentoraz sa pozrieme, ako to vyzeralo na oficiálnom slávnostnom otvorení 50 SmartLabov vo Zvolene.
Slávnostný program vo Zvolene
Niektoré knižnice už svoje SmartLaby otvorili a uskutočnili prvé kreatívne či technologicky zamerané podujatia pre deti a mládež. No oficiálne slávnostné otvorenie a predstavenie celej siete SmartLabov v 50 knižniciach na Slovensku sa konalo 24. apríla 2025 v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Podujatie sprevádzala príjemná atmosféra a bohatý program.
Úvodné slová patrili riaditeľke hostiteľskej Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra Lenke Malovcovej, generálnemu riaditeľovi Centra vedecko-technických informácií SR Róbertovi Gálikovi, predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrejovi Lunterovi a riaditeľovi ZŠ sv. Dominika Savia Jurajovi Kubišovi, ktorý vystúpil ako zástupca jednej z hlavných cieľových skupín SmartLabov – základných škôl.
Skúsenosti z praxe
O tom, čo sú vlastne SmartLaby a akú úlohu majú v spoločnosti, hovoril riaditeľ vedeckej knižnice CVTI SR a iniciátor myšlienky budovania kreatívno-vzdelávacích dielní v knižniciach Jozef Dzivák. Aby nezostalo len pri teórii, o svoje doterajšie skúsenosti s digitálnym vzdelávaním a príkladmi dobrej praxe sa podelili aj zástupcovia zapojených knižníc. Marjena Babuljaková z Krajskej knižnice v Žiline predstavila hravé workshopy programovania s BBC micro:bitom či poskytovanie služieb 3D tlače používateľom knižnice. Tomáš Vasiľ zo Zemplínskej knižnice v Trebišove porozprával o doterajších skúsenostiach s vedením Roboclubu aj samotného SmartLabu. Lenka Malovcová priblížila aktivity v SmartLabe Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene od tvorivých dielní až po programovanie pre najmenších s Ozobotmi. Na záver vystúpil opäť Jozef Dzivák, aby naznačil, aké novinky čakajú SmartLaby v najbližšom období – nové školenia pre knihovníkov, spolupráce a rozšírenie ponuky aktivít pre verejnosť.
Technológie na dosah
Slávnostnú atmosféru obohatil svojou chemickou show Ivan Gábriš z Vedeckého okienka, ktorý je zároveň ambasádorom nových pripravovaných podujatí CVTI SR na popularizáciu vedy a výskumu v knižniciach. V interaktívnych zónach mali účastníci možnosť vidieť vybavenie SmartLabu priamo v praxi, a to na workshopoch pre deti ZŠ sv. Dominika Savia, počas ktorých si vyskúšali pyrografiu a programovanie Ozobotov. Nechýbal ani priestor na neformálne rozhovory pri káve a občerstvení, na ktorých bola odovzdaná nielen cenná spätná väzba koordinátorom SmartLabov z vedeckej knižnice CVTI SR, ale boli načrtnuté aj nové možnosti spolupráce.
Na čo sa tešiť ďalej
Od mája 2025 sú všetky SmartLaby pripravené poskytovať služby verejnosti – návštevníci sa môžu tešiť na workshopy, tvorivé dielne a podujatia spájajúce digitálne technológie so svetom kníh a poznania. Zároveň v máji štartuje nové kolo odborných školení pre knihovníkov, tentoraz zamerané na edukatívne roboty Ozobot, programovateľné zariadenie BBC micro:bit a stavebnicu LEGO Education Spike Prime. Vďaka týmto školeniam budú knižnice od septembra pripravené realizovať zážitkové workshopy zamerané na programovanie, robotiku a rozvoj digitálnych zručností detí a mládeže.
Budovanie Inteligentných laboratórií je realizované v rámci opatrenia Podporovanie rozvoja inteligentných laboratórií v knižniciach. Opatrenie je súčasťou Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030, ktorej autorom je Výskumná a inovačná autorita Úradu vlády SR. Viac informácií o realizácii opatrenia a aktuality nájdete na webe smartlab.cvtisr.sk.
Autor článku a foto: Vedecká knižnica CVTI SR
Viac takýchto článkov a exkluzívneho obsahu môžete získať vďaka predplatnému.
Máte predplatné?
Prihlásiť sa