Streptokok alergikov

Foto Pixabay

Senná nádcha vzniká, keď alergény, napríklad peľ alebo plesne, vyvolávajú v nosových priechodoch zápalovú reakciu, ktorá vedie k svrbeniu, kýchaniu a pretekajúcemu hlienu. Vedci analyzovali zloženie mikrobiálnej populácie v nosoch 55 ľudí, ktorí trpia sennou nádchou, a 105 ľudí, ktorí ňou netrpia. V nosovom mikrobióme alergikov bolo oveľa viac bakteriálneho druhu Streptococcus salivarius. V nosoch alergikov sa vyskytoval 17-krát častejšie, uvádza mikrobiológ Michael Otto z Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby v Bethesde v americkom Marylande. Táto nerovnováha zohráva úlohu pri zosilňovaní príznakov alergie. V laboratórnych experimentoch S. salivarius zvýšil produkciu proteínov v bunkách, ktoré podporujú zápal.
Jedným z nepríjemných príznakov sennej nádchy je nadprodukcia výtoku z nosa. Výskumníci zistili, že S. salivarius sa veľmi dobre viaže na bunky lemujúce dýchacie cesty, ktoré sú vystavené alergénu a obalené hlienom. Látky na povrchu S. salivarius, ktoré môžu vyvolať zápal, sú dostatočne blízko, aby mohli pôsobiť na bunky. Baktérie sa viažu na bielkoviny nazývané mucíny, nachádzajúce sa v tečúcom hliene. Ak sa dozvieme viac o povrchových proteínoch S. salivarius, podľa M. Otta sa možno budú dať navrhnúť špecifické metódy na zablokovanie tejto priľnavosti.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.