Svetlo urýchľuje vyparovanie

Viditeľné svetlo, najmä zelené, môže podľa vedcov podnecovať odparovanie vody. V experimentoch sa ukázalo, že voda odparovaná pod viditeľným svetlom sa vyparuje rýchlejšie, ako by to bolo len na základe tepla, uvádza strojný inžinier Gang Chen z MIT a jeho kolegovia. Podľa nich môžu jednotlivé fotóny prerušiť väzby, ktoré spájajú molekuly vody, a uvoľniť tak zhluky molekúl do vzduchu.

Foto Pixabay

Za normálnych okolností je to teplo, čo spôsobí, že molekuly vody sa intenzívnejšie pohybujú, väzby medzi nimi sa narušia a nakoniec uniknú vo forme vodnej pary. Viditeľné svetlo môže pomáhať vyparovaniu vďaka teplu, ktoré dodáva. Doteraz sa však nepredpokladalo, že priamo narúša aj väzby medzi molekulami vody.
Vedci testovali vodu v poréznych hydrogéloch. Efekt sa vyskytuje tam, kde sa vzduch stretáva s vodou, a hydrogély obsahujú množstvo štrbín v miestach, kde sa tieto dve zložky dotýkajú, čo umožňuje vode uniknúť. V niektorých prípadoch bola rýchlosť odparovania viac ako dvojnásobná v porovnaní s očakávaním na základe tepla. Navyše sa menila v závislosti od vlnovej dĺžky svetla. Zelené svetlo spôsobilo najvyššiu mieru odparovania. Podľa G. Chena by tento efekt mohol byť rozšírený v prírode, vo vode v poréznych materiáloch, ako sú pôda alebo rastliny, alebo v penách na povrchu oceánu. Máme pocit, že sa to naozaj deje denne, vo veľkom rozsahu, a preto sme z toho veľmi nadšení.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.