Tabuľa

Vizuál Peter Liška

Kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka sídli na Račianskej ulici v Bratislave. Svojím návštevníkom ponúka bohatý kultúrno-vzdelávací program, nájdu tu prevádzky dizajnových obchodov i pekáreň s kaviarňou či Park de Palma – miesto na oddych aj kultúru. Zároveň pod jednou strechou sídli množstvo ateliérov umelcov, architektov či iných kreatívcov.
Súčasťou programu Novej Cvernovky je aj prednáškový formát Tabuľa, ktorý vzdeláva divákov v rôznych oblastiach vedy alebo výskumu. Od roku 2018 pravidelne prezentuje zaujímavých hostí, ktorými sú renomovaní slovenskí odborníci. Cieľom podujatia je obohatiť kultúrny program o témy, ktoré priamo s umením nesúvisia a prepojiť dve oblasti, ktoré sú od seba na prvý pohľad vzdialené, na druhý pohľad môžu byť jedna pre druhú inšpirujúce – kultúru a vedu. Tabuľa počas svojej existencie priniesla vydania, ktoré sa zaoberali témami ako napríklad: život z pohľadu molekulárnej biológie s Imrichom Barákom, dlh ako historický fenomén a jeho úloha v súčasnej spoločnosti s ekonómom Ivanom Lesayom, ako vznikli chemické prvky vo vesmíre s fyzikom Martinom Venhartom alebo o dvoch mozgových bunkách s neurovedcom Tomášom Hromádkom.
Vzhľadom na aktuálnu situáciu šírenia vírusu COVID-19 sme natočili špeciálne vydania prednášok v online verzii na témy stručná biochémia C-19 a dizajn PCR testov a dynamické modelovanie šírenia pandémií, ktoré môžete sledovať na facebookovej stránke Tabuľa www.facebook.com/pg/prednaskytabula/ alebo na YouTube kanáli Novej Cvernovky.
Posledné vydania podujatia Tabuľa vznikli v spolupráci Novej Cvernovky so Slovenskou akadémiou vied, Slovenskou technickou univerzitou a Univerzitou Komenského.

Komentáre