Trochu bláznivý projekt

Zdá sa, že Spojené štáty nie sú len krajinou neobmedzených možností, ale aj nemožností. Svedčí o tom i najnovší projekt New York Horizon.

Americký odborný architektonický časopis eVolo sa sústreďuje na technologický pokrok, udržateľnosť a inovatívny dizajn pre 21. storočie. Od roku 2006 organizuje aj architektonickú súťaž Skyscraper Competition (súťaž mrakodrapov) so zameraním na vizionárske idey výstavby vysokých veží. Tie prostredníctvom inovatívneho využívania technológií, materiálov, programov, estetiky a priestorového usporiadania predstavujú výzvu terajšiemu chápaniu vertikálnej architektúry. Do ročníka 2016 sa prihlásilo 489 projektov, z ktorých porota vybrala tri víťazné a 21 udelila čestné uznanie.

Central Park
Prvú cenu za rok 2016 získali Američania Yitan Sun a Jianshi Wu za projekt New York Horizon. Tento projekt navrhuje výstavbu kontinuálneho horizontálneho mrakodrapu pozdĺž celého obvodu newyorského Central Parku, zapusteného pod úroveň terénu. Central Park – teda ústredný či centrálny park – je pozoruhodným a v súčasnosti už ikonickým parkom v newyorskej časti Manhattan. Vznikol na základe architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazil návrh F. L. Olmsteda a C. Vauxa. Prvá časť parku sa sprístupnila v zime 1858, postupné rozširovanie parku na jeho terajšiu veľkosť pokračovalo do roku 1873. V roku 1963 sa park stal národnou historickou pamiatkou.
Central Park má tvar obdĺžnika s rozmermi 4 km × 800 m a väčšina z približne 40 miliónov návštevníkov, ktorí park ročne navštívia, si ani neuvedomuje, že sa nepohybuje v prírodnom prostredí – celý park je totiž umelo vytvorený.
Park má aj významný vplyv na trh s nehnuteľnosťami, pretože ceny bytov v jeho okolí sa zásadne líšia podľa toho, či z nich je, alebo nie je priamy výhľad na park. Mimochodom, cena pozemku, na ktorom park stojí, sa v roku 2005 odhadla na 528 miliárd dolárov.

Kto to odsúhlasí?
Autori projektu New York Horizon tvrdia, že chcú rozšíriť využitie parku, a to výstavbou hybridnej multifunkčnej megaštruktúry. Nenavrhujú však výstavbu smerom nahor – teda stavanie klasických mrakodrapov, ale hĺbenie nadol. Odstránením pôdy sa chcú dostať až na skalnaté podložie pod parkom, čím sa po celom jeho obvode vytvorí akýsi umelý útes. A tu sa má postaviť kontinuálny horizontálny mrakodrap, siahajúci do hĺbky 30 metrov a do výšky 300 metrov. Tento komplex by mal mať celkovú podlažnú plochu vyše 18 miliónov štvorcových metrov, čo je približne 80-násobne viac, ako je celková plocha mrakodrapu Empire State Building. V zasklenej fasáde komplexu by sa mala odrážať panoráma…

Pokračovanie článku si môžete prečítať v májovom vydaní časopisu Quark.
Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

 

central-park-1000-foot-glass-walls-new-york-horizon-yitan-sun-jianshi-wu-evolo-skyscraper-competition-designboom-03

 

RM

Vizualizácia Yitan Sun a Jianshi Wu