Účinná moskytiéra

Foto wikipédia/Mx. Granger, public domain

Od 90. rokov 20. storočia sú neoceniteľným nástrojom prevencie malárie posteľné siete napustené insekticídmi. Bábätká a malé deti, ktoré pod nimi spia, majú oveľa menšiu pravdepodobnosť úmrtia na túto chorobu. Niektorí vedci sa obávali, že to môže zvýšiť riziko nákazy maláriou v neskoršom veku, pretože sa tým zabráni rozvoju imunity, ktorá chráni staršie deti a dospelých. Nová štúdia tieto obavy rozptyľuje. Tisíce ľudí, ktorí koncom 90. rokov 20. storočia a začiatkom 21. storočia v Tanzánii spali pod posteľnými sieťami, majú ešte vždy výraznú výhodu v porovnaní s rovesníkmi, ktorí pod sieťami nespali.
Vedci z Ifakara Health Institute v Dar es Salaame v Tanzánii skúmali 6 706 detí narodených v rokoch 1998 až 2000. Deti, ktoré spali pod sieťami, mali o 27 % vyššiu šancu na prežitie. Po dvadsiatich rokoch výskumníci vypátrali, čo sa stalo s 89 %, teda 5 983 deťmi z pôvodnej štúdie. Zistili, že výhoda v prežívaní, ktorá sa prvýkrát prejavila v roku 2003, bola zjavná aj po 20 rokoch. Deti, ktoré v pôvodnej štúdii spali pod posteľnými sieťami viac ako polovicu času, mali 40 % výhodu v prežití v porovnaní s deťmi, ktoré ich používali menej ako polovicu času. Ochranný účinok sietí sa prejavil aj po kontrole príjmu rodiny, vzdelania rodičov a vzdialenosti od zdravotného strediska.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.