Úspech našich v Katare

Budúci slovenskí vedci zaznamenali v exotickom katarskom meste Dauha najväčší úspech od roku 2008.

Na konci minulého roku sa v Katare konal už šestnásty ročník medzinárodnej súťaže Olympiáda mladých vedcov (IJSO). Šesť žiakov slovenských škôl si odnieslo dve strieborné a štyri bronzové medaily. V konkurencii viac ako tristo účastníkov z vyše 70 krajín sme tak opäť dokázali, že naši žiaci sú schopní konkurovať aj svetovej špičke.

Práca aj poznávanie

Slovenskú delegáciu reprezentovali traja lídri: vedúci delegácie Dušan Kavický, Pál Somogyi a Zuzana Cocuľová a šesť súťažiacich: Adam Benjamín Plšek, Adam Džavoronok, Matej Rovder, Viktor Imrišek, Lujza Lukáčová a Alexandra Barančíková.
Riešením teoretických úloh žiaci pochopili mechanizmus spracovania ropy, zistili, prečo organizmy produkujú perly a analyzovali, ako ťavy menia počas dňa teplotu, aby sa v horúčavách menej potili, komentoval účasť žiakov na súťaži Pál Somogyi, ktorý sprevádzal národný výber žiakov. Experimentom sa účastníci snažili rôznymi fyzikálnymi a chemickými pokusmi identifikovať, ktorá vodná vzorka bola odsolená. V púštnej oblasti, v akej sa Katar nachádza, išlo o veľmi praktický problém, pretože krajina týmto spôsobom získava väčšinu pitnej vody, vysvetlil P. Somogyi.
Okrem toho, že súťažiaci strávili dlhé hodiny v laviciach pri riešení náročných teoretických úloh a vykonávaní experimentov, našli si čas aj na spoznávanie Kataru, známeho tiež vďaka rozprávkovým zásobám ropy pod prívlastkom krajina čierneho zlata. Navštívili nové Katarské národné múzeum otvorené začiatkom roku 2019, pripomínajúce skalný útvar známy ako púštna ruža, a Múzeum islamského umenia, ktoré sa nachádza na umelo vytvorenom polostrove vybiehajúcom do Perzského zálivu. Oboznámili sa tiež s činnosťou Qatar Foundation (Katarskej nadácie), neziskovej organizácie pozostávajúcej z viac ako 50 subjektov pôsobiacich v oblasti vzdelávania, výskumu a rozvoja komunít. Zážitkom bol pre nich výlet do Lusail Stadium, nového krytého moderného futbalového štadióna postaveného pri príležitosti blížiacich sa futbalových majstrovstiev sveta v roku 2022. Katar ako hosťujúca krajina MS postavila tento štadión pre 80-tisíc ľudí v úplne novej štvrti, ktorá vznikla práve v súvislosti s týmto športovým sviatkom.

Výberové sito

Martin Chudjak, ktorý zodpovedá za národný výber žiakov v súťaži IJSO na Slovensku, vyjadril spokojnosť s uplynulým ročníkom: Tento rok sme s celým organizačným tímom intenzívne pracovali na propagácii súťaže v školách, čo sa prejavilo zvýšeným záujmom. Prihlásilo sa takmer 200 žiakov, čo je násobný nárast v porovnaní s minulým rokom. Uvedomujeme si, že súťaž je pre žiakov náročná a ak v nej chcú uspieť, vyžaduje si to veľkú podporu aj od ich učiteľov. O to viac si vážime, že sa nájdu učitelia, ktorí prihlasujú svojich žiakov na súťaž pravidelne, dodal M. Chudjak. Samotná súťaž je pre žiakov výzvou, ale aj prínosom. Aby náročnú súťaž zvládli, vyžaduje si to niekoľkomesačnú systematickú prípravu v súčinnosti s učiteľmi v mimoškolskom čase, počas víkendov či prázdnin.
Súťaž IJSO je zameraná na mladé talenty, ktoré sa zaujímajú o biológiu, fyziku a chémiu. Koná sa každoročne v niektorej z krajín sveta. Reprezentanti Slovenska sa vyberajú zo základných škôl na základe doterajších úspechov v súťažiach vo fyzike, chémii a biológii. Tohtoročnou novinkou bol školský experiment, ktorým si tiež mohli pripísať cenné body. Najlepší sa potom zúčastnia celoslovenského kola. Víťazi následne podstúpia pravidelnú prípravu, počas ktorej riešia veľa úloh podobných tým, ktoré sa môžu vyskytnúť na medzinárodnom kole súťaže. Rovnako si cibria zručnosti vo vykonávaní pokusov. Príprava pokračuje korešpondenčnou formou počas leta a je zavŕšená trojdňovým výberovým sústredením na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky a Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Šesť najlepších postupuje do medzinárodného kola súťaže. Súťaž sa koná pod záštitou Iuventy.
Keďže je však finančne náročná, môže sa na Slovensku konať len vďaka podpore partnerov, ktorými sú Nadácia Pontis a Univerzita Komenského.

Text a foto Martin Chudjak, IJSO

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.