Úspešný Hexadron

V nórskom meste Bodø si od 14. do 16. mája v súťaži FIRST LEGO League zmeralo sily 49 tímov z celého sveta. Zúčastnil sa ho aj bratislavský tím Hexadron a v najprestížnejšej disciplíne Robot game sa piatim študentom podarilo zvíťaziť.

Tím Hexadron

FIRST LEGO League (FLL) je najväčšia vedecko-technologická súťaž, ktorej sa každý rok zúčastňuje 30 000 tímov po celom svete. Je určená pre žiakov základných a stredných škôl vo veku 9 až 16 rokov. Každý rok dostanú súťažiaci nové zadanie, na ktoré majú vymyslieť vlastný inovačný projekt, ako aj postaviť a naprogramovať robota zo stavebnice LEGO. Názov témy aktuálneho ročníka bol MASTERPIECE a študenti sa venovali prepájaniu umenia a technológií.

Skúsenosti a spolupráca

Na finálovom kole v nórskom Bodø reprezentoval Slovensko tím Hexadron, ktorý v posledných štyroch ročníkoch zvíťazil na Slovensku a pravidelne sa zúčastňuje celosvetových kôl. Tím Hexadron v zložení Dominik Bezák, Jakub Klabník, Matej Klabník, Matúš Martinka a Hana Siebertová pod vedením trénerov a mentorov Dušana Bezáka, Marcela Klabníka a Petra Sieberta zúročil svoje skúsenosti a obstál v konkurencii 49 tímov zo 41 krajín sveta. V najsledovanejšej disciplíne Robot game dosiahol mimoriadny úspech tým, že opakovane nahral maximálny počet dosiahnuteľných bodov, vďaka čomu získal prvú cenu Robot Performance Award.

Foto FIRST Scandinavia

Súťaž prebiehala počas štyroch dní. Prvý deň sa niesol v znamení spoznávania iných tímov a vzájomného odovzdávania skúseností v robotike. Počas druhého dňa sa študenti pripravovali na cvičných stoloch, popoludní nasledoval pochod tímov mestom a otvárací ceremoniál. Na tretí deň ráno predstavil tím pred porotou svoj inovačný projekt SHOWEE, dizajn robota a to, ako uplatňujú základné hodnoty. Súťaž FLL nie je len o robotoch, má štyri rovnocenné časti a kľúčom k úspechu je spolupráca v tíme.

Za odmenu do mora

Po prezentácii sa tím presunul na Robot Game, kde sa podarili dve skvelé jazdy robota – z toho jedna perfektná na maximálny počet bodov. V programe nasledovala tímová oslava s množstvom vystúpení naživo – mesto Bodø bolo vyhlásené za európske hlavné mesto kultúry 2024. Posledný, štvrtý deň súťaže Hexadron opäť získal plný počet 550 bodov. Po obede sa súťaž skončila záverečným ceremoniálom. V tíme sme sa pred súťažou stavili, že ak získame ocenenie, okúpeme sa v ľadovom nórskom mori, povedal tréner a mentor P. Siebert. Preto po súťaži tím splnil sľub a členovia si zaplávali na pláži Kvalvika v Bodø – vo vode s teplotou len 5 °C.
Hexadron má bohaté skúsenosti s účasťou na svetových kolách. V sezóne 2023 s názvom SUPERPOWERED sa tím zúčastnil na finále v USA v meste Houston. V sezóne 2022 CARGO CONNECT reprezentoval Slovensko na svetovom kole v brazílskom Riu de Janeiro. O to cennejší je úspech z Nórska, keďže ide o prvé svetové víťazstvo slovenského tímu po piatich rokoch v súťaži FLL.

Peter Siebert, foto Hexadron

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.