Vedátorský podcast

Aký veľký je vesmír? Dá sa prežiť pád z lietadla? Ako vzniká nealkoholické pivo? Aj takéto otázky si vo svojom podcaste kladú Jozef Kleberc a Samuel Kováčik. Jozef K. je vyštudovaný právnik a nadšený fanúšik vedy a v podcaste má za úlohu pýtať sa. Samuel K. je vyštudovaný fyzik a na Jozefove otázky odpovedá ľudskou rečou.
Podcast je mierený na široké publikum, aj keď na svoje si prídu aj ostrieľaní vedátori. Pôvodnou myšlienkou podcastu bolo, aby znel ako rozhovor kamarátov niekde pri pive o zaujímavých aspektoch nášho vesmíru. Nedajte sa však zmiasť, vedátori majú ku každej epizóde nachystaný scenár a štruktúra každej epizódy je navrhnutá tak, aby poslucháči stíhali vstrebávať poznatky. Dá sa o časticovej fyzike či čiernych dierach rozprávať tak, aby to zaujímalo aj ľudí, čo v škole neznášali matematiku a fyziku? Podľa všetkého áno.
Pre mnohých ľudí je podcast zaujímavý pestrým výberom tém. Jedna epizóda je o zaujímavosti z matematickej štatistiky, druhá o Medzinárodnej vesmírnej stanici a tretia o túlavých vlnách, ktoré potápajú lode po celom svete. Jedna téma sa v podcaste opakuje: Hľadanie mimozemského života. Raz za mesiac je tejto téme venovaná epizóda zameraná na jeden z jej aspektov, ako napríklad, kde v našej slnečnej sústave môže existovať život, ako by mal znieť signál od mimozemšťanov či Fermiho paradox.
V rámci Vedátorského podcastu vychádzajú aj občasné špeciály. V spolupráci so združením Žijem vedu vychádzajú rozhovory so zaujímavými slovenskými vedcami a vedkyňami. Raz za mesiac vedie Samuel K. rozhovory o vesmíre s Norbertom Wernerom, astrofyzikom pôsobiacim na Masarykovej Univerzite v Brne. No a niekedy vznikne rozhovor so zástupcom nejakej známej firmy pôsobiacej na Slovensku. Vedátorský podcast hľadá balans medzi odbornosťou a zrozumiteľnosťou, pričom o ťažkých témach prebiehajú odľahčené diskusie. Výber tém je natoľko pestrý, že si každý môže nájsť niečo, čo ho zaujme. A potom si pravdepodobne pustí aj ďalší diel o niečom, čo si myslel, že ho určite nezaujíma.
Podcast nájdete na stránke vedatorskypodcast.podbean.com či tech.sme.sk/t/8421/vedatorsky-podcast a vypočuť si ho môžete prostredníctvom aplikácií Apple Podcasts a Spotify.