Vedecká brána

Foto CERN

V areáli CERN-u v Ženeve položili 21. júna základný kameň pre stavbu Science Gateway (Vedecká brána). Budova, ktorej otvorenie je naplánované na rok 2023, bude vzdelávacím a osvetovým zariadením a má sa stať novou miestnou dominantou. Vnútri bude inšpirovaná technickými budovami a podzemnými tunelmi CERN-u. V piatich rôznych priestoroch budú výstavy, laboratóriá, bude tam poslucháreň, obchod a reštaurácia prepojené lávkou šesť metrov nad zemou. Vďaka vyše 2 000 m2 solárnych panelov a obklopeniu lesom so 400 stromami bude mať stredisko nulovú uhlíkovú stopu. Vzdelávacími aktivitami umožní návštevníkom zapojiť sa do objavov, vedy a technológií CERN-u. Podľa webovej stránky CERN-u bude Vedecká brána majákom, ktorý bude povzbudzovať mladých ľudí, aby sa zamerali na kariéru v oblasti vedy a techniky.
Keď sa laboratórium otvorilo v roku 1954, jeho Dohovor už podporoval otvorenosť a záväzok angažovať sa v oblasti vzdelávania a popularizácie vedy. Za doterajšie roky existencie už v CERN-e privítali viac ako dva milióny návštevníkov. Veda spája ľudí a ukazuje, čo môže ľudstvo dosiahnuť, keď dáme svoje rozdiely stranou a zameriame sa na spoločné dobro. Veda dáva nádej a dôveru v lepšiu budúcnosť. Chceme, aby Vedecká brána CERN-u inšpirovala všetkých, ktorí prídu na návštevu, krásou a hodnotami vedy, uviedla pri tejto príležitosti generálna riaditeľka CERN-u Fabiola Gianottiová.

Zo stránok Svet častíc a CERN Science Gateway spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.