Vegetácia podľa rovníc

Naklíčené semienka šalvie španielskej (chia) potvrdili matematický model, ktorý pred desaťročiami navrhol počítačový vedec Alan Turing. Model z roku 1952 opisuje, ako v púštnej vegetácii vznikajú vzory pripomínajúce leopardie škvrny a zebrie pruhy. Turingove rovnice opisujú, ako môžu jednoduché interakcie viesť k prekvapivo zložitým vzorom. V suchých oblastiach by takéto súperenie rastlín o vlhkosť viedlo k zložitému rozloženiu vegetácie.

Letecký pohľad na vzorovanú vegetáciu v Národnom parku W v Nigérii, foto wikipédia/Nicolas Barbier, CC BY-SA 3.0

Dokázať, že Turingov model vysvetľuje zákonitosti v reálnom svete, bolo náročné. Mohlo by sa stať, že jeho rovnice len náhodou vytvárajú podobné tvary v počítači, poznamenáva fyzik Flavio Fenton z Georgijského technického inštitútu v Atlante.
Experiment so semienkami chia však ukázal, že Turingov model opisuje skutočné vzory vo vegetácii. Tím Fentonovho kolegu Brendana D´Aquina pestoval semienka chia v zásobníkoch a upravoval dostupnú vlhkosť podľa faktorov z Turingových rovníc. Naozaj sa objavili vzory podobné tým, ktoré sa vyskytujú v prírodnom prostredí, a zároveň počítačovým simuláciám Turingovho modelu. Ľudia doteraz spätne prispôsobovali modely pozorovaným Turingovým vzorom, ktoré našli vo svete. Tu sme však skutočne dokázali, že zmena príslušných parametrov v modeli vedie k experimentálnym výsledkom, ktoré by sme očakávali, dodal B. D´Aquino. Podľa vedcov ide o prvý prípad, keď Turingov matematický pohľad overili experimenty so živou vegetáciou.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.