Veľký skok ľudstva

Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo. Uplynulo už päťdesiat rokov odvtedy, čo americký astronaut Neil Armstrong vyriekol túto známu vetu počas prvého výstupu na mesačný povrch.

Let Apollo 11 bol piatym pilotovaným letom programu Apollo a prvým, ktorého posádka pristála na Mesiaci. Prvý úspešný let na 384-tisíc kilometrov vzdialený Mesiac odštartoval 16. júla 1969 o 13:32 svetového času (UTC) a znamenal obrovský úspech americkej vedy a kozmonautiky.

Program Apollo

Dosiahnutím povrchu Mesiaca posádka Apolla 11 splnila cieľ vyhlásený v máji 1961 prezidentom Spojených štátov Johnom F. Kennedym – do konca šesťdesiatych rokov dopraviť na Mesiac ľudskú posádku a bezpečne ju vrátiť späť na Zem. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa ujal plnenia tejto úlohy s celou vážnosťou. Experti vypracovali program pilotovaných letov kozmických lodí s trojčlennými posádkami s cieľom pristátia ľudí na Mesiaci. Program nazvali Apollo a pri jeho realizácii plne využívali vedecké poznatky z dvoch predchádzajúcich úspešných programov – Mercury a Gemini.
Žiaľ, program Apollo sa začal veľmi nešťastne. V roku 1967 totiž zahynula celá hodiny. Len pre zaujímavosť, celkový čas všetkých výstupov bol 21 h 36 min. Astronauti skúmali povrch Mesiaca, testovali pohyb po jeho povrchu, zbierali vzorky mesačnej horniny (priviezli 22 kg), fotografovali, filmovali a inštalovali vedecké prístroje. Toto všetko sledoval s napätím celý svet v priamom televíznom prenose. Vysielali to azda všetky televízne spoločnosti vrátane vtedajšej Československej televízie. Odhaduje sa, že na celom svete videlo tento prenos viac ako 600 miliónov televíznych divákov.

Návrat na Zem

Pobyt na Mesiaci ukončili astronauti 22. júla 1969 o 04:55 UTC. Pristávací modul odštartoval a neskôr sa spojil s veliteľskou loďou, v ktorej astronautov na obežnej dráhe okolo Mesiaca čakal tretí člen posádky M. Collins. Po prestúpení oboch astronautov z pristávacieho modulu do veliteľskej lode sa stal tento modul nepotrebným. Odpojil sa a postupne spadol späť na mesačný povrch. Vo veliteľskej lodi sa posádka po úspešnej misii šťastne vrátila na Zem 24. júla 1969 o 16:50 UTC. Na Mesiaci zanechali tabuľku s nápisom: Tu urobili prvé kroky na Mesiaci ľudia z planéty Zem. Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva. Júl 1969. Okrem toho tabuľka obsahuje vyobrazenie západnej a východnej pologule Zeme a mená a podpisy všetkých troch členov posádky a vtedajšieho amerického prezidenta Richarda Nixona.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 07/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Mgr. Peter Poliak
Foto NASA

Komentáre