Všetci nie sú rovnakí

Earl Boykins bol skvelý basketbalista. V najprestížnejšej lige, americkej NBA, odohral vyše 650 zápasov. Asi ho nepoznáte, no keby ste si mali na základe tohto mála tipnúť, koľko centimetrov meria, koľko by ste povedali?

Earl Boykins v roku 2009, foto wikipédia/Keith Allison, CC BY-SA 2.0

Earl Boykins meria 165 centimetrov. To by ste na elitného basketbalistu nehádali, však?
Radi zovšeobecňujeme. Basketbalisti sú vysokí. Španieli sú temperamentní. Mladí ľudia nečítajú knihy. Má to však problém – ani jedna skupina ľudí nie je jednoliata. Priemerný basketbalista je vyšší než priemerný človek, no existujú aj mnohí Earlovia Boykinsovia. Mnohí mladí ľudia nečítajú a mnohí zasa áno.
Niekedy má zovšeobecňovanie zmysel, napríklad, ak chcete niekoho odhadnúť. Keď vám niekto povie, že hráva futbal, môžete odhadnúť, že dobre behá. No nie je to istota. Prvé ponaučenie je teda takéto: myslite na to, že (takmer) žiadne zovšeobecnenie neplatí úplne, existujú výnimky. Druhé ponaučenie je vlastne varovanie: niekto vám môže ukázať prstom na tú výnimku a vyhlásiť, že všetci sú rovnakí.
Ak takémuto človeku uveríte, tak sa budete mýliť takmer o všetkých. A je jedno, či vám niekto ukáže Earla Boykinsa a povie, že všetci basketbalisti sú nízki, alebo vám ukáže agresívneho jednotlivca a vyhlási, že všetci rovnakej pleti, národnosti či vyznania sú rovnakí. Pravda o svete je zložitá, nenahrádzajme ju však jednoduchými klamstvami. Keď niekto ukazuje prstom a hovorí, že všetci takíto sú rovnakí, dávajte si veľký pozor.

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.