Výdatný mikrospánok

Tučniaky čiapočkaté (Pygoscelis antarcticus) hniezdiace vo voľnej prírode spia veľa, no nie naraz. Podľa vedcov tieto vtáky odpočívajú mnohokrát za deň, ale vždy len asi na štyri sekundy, pričom zhromažďujú svoju dennú dávku spánku a zároveň neustále bdejú nad svojimi hniezdami.

Tučiak čiapočkatý, foto Pixabay

U ľudí môže nedostatočný spánok viesť k mikrospánkom, ktoré môžu byť nebezpečné, napríklad počas šoférovania. Nie je však jasné, či stačia na to, aby kumulatívne poskytovali rovnaké regeneračné funkcie ako dlhší spánok. Ak je to tak, mohli by predstavovať adaptačnú stratégiu v podmienkach vyžadujúcich neustálu bdelosť.
Paul-Antoine Libourel a jeho tím skúmali kolóniu tučniakov čiapočkatých v Antarktíde. Počas hniezdenia musí jeden rodič často strážiť hniezdo pred dravými vtákmi a dotieravými tučniakmi, zatiaľ čo jeho partner sa na niekoľko dní odíde nakŕmiť. Pre spánok je typická nehybnosť a strata schopnosti vnímať okolie, čo znamená, že zvieratá sú zraniteľné predátormi. Dlhší čas spánku by ohrozil aj ich hniezda. Vedcom sa pomocou monitorovania EEG, videozáznamu a priameho pozorovania podarilo zaznamenať zvláštne správanie. Vtáky sa nevenovali dlhšiemu spánku. Namiesto toho zaspávali často – a nazbierali viac ako 11 hodín spánku za deň počas 10-tisíc mikrospánkov, ktoré trvali v priemere len štyri sekundy.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.