Výhody veterných turbín

Veterné turbíny môžu okrem výroby čistej energie pomôcť odvádzať oxid uhličitý z ovzdušia. Podľa výskumníkov môžu vťahovať znečistený vzduch spred mesta alebo komína a CO2 sa tak dostane k strojom, ktoré ho môžu z atmosféry odstrániť.

Veterná turbína v blízkosti elektrárne, foto Pixabay

Veľké množstvá CO2 z tovární, elektrární a miest sú často sústredené vo výškach mimo dosahu pozemných strojov, ktoré ho môžu odstrániť. Skúmame výhody dynamiky tekutín pri využívaní chvosta veternej turbíny na presmerovanie vyšších koncentrácií nadol k systémom na zachytávanie uhlíka, vysvetľuje strojná inžinierka Clarice Nelsonová z Purdueovej univerzity vo West Lafayette v Indiane. Veľké veterné turbíny otáčaním spôsobujú turbulencie, ktoré strhávajú vzduch do vĺn za nimi, objasňuje strojný inžinier Luciano Castillo. Takto môžu koncentrovať skleníkový plyn natoľko, že je možné ho zachytávať, najmä v blízkosti miest.
Veterné turbíny nepotrebujú chladenie ako jadrové elektrárne a elektrárne na fosílne palivá. Takto nielenže vyrábate čistú energiu, ale nespotrebúvate ani vodu, hovorí L. Castillo.
Systém zachytávania môže vyriešiť aj finančnú záťaž, ktorá často súvisí s odstraňovaním CO2 z ovzdušia. Podľa C. Nelsonovej by bola ich metóda nenákladnou pridanou hodnotou pre veterné farmy.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.