Výroba odevov v praveku

Úlomok zvieracej kosti plný jamiek naznačuje, ako si pravekí ľudia v Európe mohli vyrábať oblečenie. Približne 11 centimetrov dlhý fragment nájdený južne od Barcelony obsahuje 28 vpichov na jednej plochej strane, pričom 10 z nich je rovnomerne rozmiestnených. Takmer 40 000 rokov starý artefakt mohol slúžiť ako dierovacia doska na spracovanie kože. Vedci predpokladajú, že úlomok kosti bol pod zvieracou kožou, zatiaľ čo remeselník robil do materiálu diery na švy. Ak je to tak, ide o najstarší známy nástroj svojho druhu a predchádza ihlici s okom približne o 15 000 rokov.

Foto Francesco d´Errico, Luc Doyon

Značky zrejme neboli systémom zápisu alebo výzdobou, keďže niektoré otvory sú ťažko viditeľné a fragment kosti nebol inak tvarovaný, hovorí archeológ Luc Doyon z Univerzity v Bordeaux. Spolu s kolegami sa pokúsil robiť otvory rôznymi nástrojmi vrátane naostreného pazúrika, rohov a parohov. Prepichnutie kože vytvorilo na kosti jamky, ktoré sa podobajú tým na nájdenom úlomku. Ukázalo sa, že desať usporiadaných vpichov bolo vytvorených tým istým nástrojom. To naznačuje, že v koži boli otvory na vytvorenie švu. To, čo nám nový nález hovorí, je, že prví moderní ľudia, ktorí žili v Európe, mali vo svojej výbave nástroje na výrobu priliehavého oblečenia, zhŕňa L. Doyon.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.