Workshop bioinšpirovaného dizajnu

Skupina mladých Slovákov sa rozhodla priniesť na Slovensko vzdelávanie pre dizajnérov a vedcov s cieľom znížiť negatívny vplyv klimatickej krízy. V spolupráci s odborníkmi na projektový dizajn, metódu biomimikry a environmentalistiku vytvorili projekt Mirror Nature – prvý slovenský workshop bioinšpirovaného dizajnu.

Suchý zips a bodliak, foto Magdaléna Šimeková

Jeho účastníci získajú návod, ako úspešne a ekologicky využiť inšpiráciu v prírode pri navrhovaní inovatívnych riešení našich každodenných problémov.
Neefektívny dizajn produktov a systémov, ktoré každý deň používame, spôsobuje plytvanie energiou a miestom. Zaťažuje peňaženky, mení klímu a ničí biodiverzitu, hovorí environmentalista a lektor workshopu Martin Šebesta.
Vedieť správne pochopiť, ako dizajnovať veci užitočné pre človeka nie je ľahké. Vynálezca suchého zipsu George de Mestral sa inšpiroval pri venčení svojho psa. Tomu sa na srsť nachytali bodliaky a vznikla idea na suchý zips. Sme presvedčení, že hlavným dizajnérom pri tvorbe udržateľných produktov je vždy príroda. Chceme pracovať s dizajnérmi, biológmi a s ľuďmi, ktorí hľadajú inšpiráciu a cestu k udržateľnejšiemu Slovensku, vysvetľuje spoluautor konceptu Biocultivator František Tóth.
Príroda nás vie inšpirovať takmer v každej oblasti. Aj farba odrážajúca teplo je ďalším z príkladov dizajnu inšpirovaného prírodou. Jej nositeľom v prírode je druh tropického žiarivo bieleho chrobáka. Svetových architektov inšpiroval k tomu, že strechy veľkých priemyselných budov natierajú špeciálnym náterom, aby neprichádzalo k prehrievaniu vnútorných priestorov. Ušetríme elektrickú energiu, vyhodené peniaze za klimatizáciu a ako bonus, chránime aj životné prostredie.

Skúmanie štruktúry chyteného článkonožca, foto Simona Veselá

Workshop bioinšpirovaného dizajnu prináša zodpovedný prístup a metodiku, ako nachádzať unikátne riešenia v prírode. Príroda má za sebou 3,8 miliardy rokov vývoja a výskumu, ktorý nám vie pomôcť riešiť naliehavé problémy v našej spoločnosti, dodala dizajnérka biomimikry a lektorka workshopu Zuzana Tončíková. Z. Tončíková je autorkou Ekodizajn koncept manuálu. Spolu s F. Tóthom získali za produkt Biocultivator prestížnu cenu Biomimicry Institute v San Franciscu.
Sedemdňový workshop sa uskutoční v týždni od 13. do 19. septembra 2021 prostredníctvom online prednášok a víkendového programu v priestoroch Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave. Účastníci budú v prírode hľadať inovatívne riešenie problému prehrievania pasívnych budov. Prihlasovanie je otvorené do 1. augusta 2021.
Viac informácií nájdete na www.mirrornature.com.

Solarpunk Institute, o. z.