Z mozgu na obrazovku

Foto Pixabay

Elektródy v mozgu paralyzovaného muža dokázali premeniť jeho predstavu písania na slová napísané na obrazovke. Preklad priamo z mozgu na text by mohol byť cestou, ako pomôcť ľuďom s podobnými postihnutiami komunikovať s okolím len pomocou myšlienok.
65-ročný muž mal na povrchu mozgu implantované dve siete jemných elektród. Elektródy snímali elektrickú aktivitu v tých častiach mozgu, ktoré kontrolujú pohyby rúk a prstov. Aj keď je muž paralyzovaný od krku nadol, stačilo, aby si predstavoval, ako rukou jemne píše písmená. Pomocou algoritmov vedci dokázali objaviť príslušné neurálne vzory, ktoré sa spájali s každým mysleným jednotlivým písmenom a transformovať ich na text, ktorý sa zobrazil na obrazovke. Účastník pokusu takto iba svojou vlastnou mozgovou aktivitou vyprodukoval 90 znakov alebo približne 15 slov za minútu, uviedol v máji v magazíne Nature Krishna Shenoy z Medicínskeho inštitútu Howarda Hughesa pri Standfordovej univerzite. Takáto rýchlosť písania je podobná rýchlosti, akou dokážu písať ľudia podobného veku na svojich smartfónoch.
Systém prevodu myšlienky na text fungoval dokonca dlho po zranení, ktoré vyvolalo paralýzu. Veľkým prekvapením je, že dokonca aj roky po poranení miechy, po ktorom nemôžeme používať svoje ruky alebo hýbať prstami, stále dokážeme zachytiť príslušnú elektrickú aktivitu v mozgu. Je ešte veľmi aktívna, uviedol K. Shenoy. Výskum možností komunikácie pomocou myšlienok je len v začiatkoch. Bude potrebný výskum s väčším počtom dobrovoľníkov, ale o tom, či to bude fungovať aj u iných ľudí, nie sú pochybnosti, dodal K. Shenoy. Ako ďalší krok výskumníci plánujú otestovať svoj systém s človekom, ktorý stratil nielen schopnosť hýbať sa, ale aj hovoriť.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.