Zabijacký pradelfín

Zdroj College of Charleston/Robert Boessenecker

Vedci najnovšie klasifikovali takmer kompletnú kostru 4,8 metra dlhého predka delfína, ktorý žil v dobe treťohorného oligocénu pred 25 miliónmi rokov v oblasti pri súčasnom pobreží Južnej Karolíny.
Takmer kompletný skelet Ankylorhiza tiedemani analyzovaný v novej štúdii objavil v 90. rokoch paleontológ Mark Havenstein. Vzorka obsahuje dobre zachovanú lebku, väčšinu chrbtice, hrudný kôš a jednu plutvu. Tento objav je dôležitý, pretože je to jedna z prvých kostier nájdených pri veľmi skorom predstaviteľovi zubatých veľrýb krátko potom, ako sa asi pred 35 až 36 miliónmi rokov odklonili od veľrybieho radu kosticovce. Dôležitá je jej evolučná pozícia ako veľmi skorého vetvenia delfínov. Väčšina skorých delfínov je známa iba z lebiek, takže kostra s plutvami a väčšina stavcov nám dáva bezprecedentný pohľad na vývoj adaptácie na plávanie, uviedol paleontológ Robert Boessenecker z Katedry geológie a environmentálnej geológie na College of Charleston. Podľa neho štúdium kostry ukázalo, že kosticovce (podrad radu veľrýb) a delfíny majú mnoho podobností v dôsledku konvergentného vývoja od ich evolučného rozdelenia pred 35 miliónmi rokov.
Viaceré dôkazy svedčia o tom, že pradelfín Ankylorhiza tiedemani bol hlavným predátorom v komunite, v ktorej žil. Tento druh určite lovil veľkú korisť rozmerovo zodpovedajúcu kosatke a zároveň je prvým veľrybím dravcom, pri ktorom sa vyvinula echolokácia.

Zo stránky SciNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Komentáre